51 ulic z kontraruchem rowerowym w Radomiu – gratulacje dla Prezydenta Andrzeja Kosztowniaka

Share Button
Pierwszy był Poznań (1993 rok), najwięcej ilościowo ma ich Gdańsk (ponad 130 ulic), ale to leżący zaledwie 120 km od Lublina Radom jest pierwszym miastem w Polsce, który dopuścił ruch rowerowy „pod prąd” na wszystkich jednokierunkowych ulicach w mieście, łącznie 51. Na ten wspaniały sukces złożyły się starania Bractwa Rowerowego, które przygotowało wniosek do budżetu obywatelskiego, mieszkańców Radomia którzy w głosowaniu go wybrali, a także współpraca z Miejskim Zarządem Dróg i Komunikacji przy pozytywnej opinii policji. Mając na uwadze „trudności obiektywne” które uniemożliwiły i dalej uniemożliwiają podobny sukces w Lublinie, złożyliśmy na ręce Pana Andrzeja Kosztowniaka, Prezydenta Miasta Radomia, oficjalne pismo z gratulacjami i nadzieją, że radomski sukces możliwie szybko uda się przenieść do Lublina.

Temat kontarruchu w rejonie ul. Narutowicza będziemy jeszcze szerzej opisywać na naszej stronie, natomiast wg nieoficjalnych informacji nie zostanie on dopuszczony na żadnej z ulic jednokierunkowych w tym rejonie. Zarząd Dróg i Mostów w Lublinie, zasłaniając się nie mającą w tym przypadku mocy prawnej negatywną opinią policji, podjął taką decyzję „w imię bezpieczeństwa”. 
Dla osób niezorientowanych w temacie przypominamy, że „szczególna troska o niechronionych uczestników ruchu, zwłaszcza młodych rowerzystów i osób w podeszłym wieku” [wypowiedź przedstawiciela lubelskiej policji na ostatnim spotkaniu dotyczącym kontraruchu w rejonie ul. Narutowicza], oznacza, że w tej części miasta nie zostanie wykonane ANI JEDNO rowerowe rozwiązanie zwiększające bezpieczeństwo użytkowników dwóch kółek. Ale o tym już wkrótce, na razie mieszkańcom Radomia gratulujemy wielkiego sukcesu.

Author: Porozumienie Rowerowe

Grupa nieformalna pod Towarzystwem Dla Natury i Człowieka działająca na rzecz infrastruktury rowerowej w Lublinie oraz szeroko pojętą edukację.