W poniedziałek złożyliśmy petycję do Prezydenta Miasta Lublin w sprawie poprawy bezpieczeństwa osób niezmotoryzowanych, w szczególności w centrum, przy okazji planowanych zmian w Strefie Płatnego Parkowania.
Postulowane przez nas zmiany dotyczą okolic przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów i skrzyżowań. Zatrzymanie oraz postój pojazdu w tych miejscach jest zabronione zgodnie z art. 49.1.2 oraz art. 49.1.1 „Prawo o Ruchu Drogowym”.
Możecie wyrazić swoje poparcie lub komentarz dla propozycji (Facebook, post) lub na dialog@lublin.eu
Naszą propozycje poprawy bezpieczeństwa osób niezmotoryzowanych poparło jeszcze 5 organizacji / grup nieformalnych (na ostatnim zdjęciu) oraz wiemy, że propozycja ma poparcie zarówno policji jak i straży miejskiej.
Miejsca nielegalnego parkowania i tak by były obsłupkowane, ale uważamy że same słupki nie spełniają swojej funkcji, a ustawienie stojaków (jako elementy bezpieczeństwa ruchu) w odpowiedniej rozstawie (tak aby pieszy mógł swobodnie przejść nawet z wózkiem) umożliwiają zarówno zobaczenie pieszego czy rowerzysty przez kierowcę oraz na odwrót jak i niwelują nielegalne parkowanie w tych miejscach.
Takie rozwiązania stosowane są zagranicą:
jak również z powodzeniem w Polsce: Kraków, Warszawa, Wrocław.
(Opracowanie: Paweł Cal, mirl.info.pl)
Organizacje:
Prasa:
- Dziennik Wschodni
- Gazeta Wyborcza
- Panorama Lubelska
- Radio Centrum
- Lubelska.tv
- Radio Lublin, Wywiad w Radiu Lublin: link
Przypisy:
49.1.2 Zabrania się zatrzymania pojazdu: na przejściu dla pieszych, na przejeździe dla rowerzystów oraz w odległości mniejszej niż 10 m przed tym przejściem lub przejazdem; ….
49.1.1 Zabrania się zatrzymania pojazdu: …, na skrzyżowaniu oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu lub skrzyżowania
ODPOWIEDŹ:
Author: Porozumienie Rowerowe
Grupa nieformalna pod Towarzystwem Dla Natury i Człowieka działająca na rzecz infrastruktury rowerowej w Lublinie oraz szeroko pojętą edukację.