Edukacja rowerowa w Lublinie 2014 – zaczynamy i zapraszamy

Porozumienie Rowerowe – Towarzystwo dla Natury i Człowieka, wychodząc na przeciw coraz większej popularności roweru jako środka transportu w mieście, zwłaszcza w roku uruchomienia Lubelskiego Roweru Miejskiego, przygotowało na 2014 rok bogaty pakiet zajęć z edukacji rowerowej skierowany zarówno do uczniów lubelskich szkół, ale też i wszystkich mieszkańców miasta.
Do udziału w zajęciach zapraszamy szkoły wszystkiego typu zlokalizowane na terenie Miasta Lublin. Nie ma ograniczeń w liczbie zajęć w danej szkole; decyduje kolejność zgłoszeń.

Szczegółowe informacje oraz zgłoszenia pod nr tel.:
Towarzystwo dla Natury i Człowieka: (81) 743-71-04
Michał Wolny: 888-844-666
Aleksander Wiącek: 501-769-396
lub mailem: 

Pakiet rowerowy dla szkół:

1. Zajęcia teoretyczne dla klasy lub grupy uczniów (20-30 os.) w formie prezentacji multimedialnej połączonej z dyskusją, zakończoną konkursem z nagrodami. W ramach zajęć poruszone zostaną zagadnienia dotyczące transportu zrównoważonego i korzyści płynących z promocji ruchu rowerowego, bezpiecznego poruszania się rowerem po mieście, przepisów prawa, wyposażenia roweru, rodzajów infrastruktury rowerowej czy założeń polityki rowerowej Lublina.

Liczna zajęć: 60 (2×45 minut), z czego:
– 50 (maj-czerwiec 2014)
– 10 (wrzesień-listopad 2014)



















2. Zajęcia praktycznie dla grupy do 10-12 uczniów posiadających kartę rowerową w formie ulicznego przejazdu rowerowego. Celem zajęć jest doskonalenie umiejętności uczniów w zakresie bezpiecznego poruszania się rowerem po mieście, poznanie w praktyce przepisów prawa, ćwiczenie koordynacji ruchu oraz panowania nad rowerem a także zasady bezpiecznego parkowania roweru na stojakach typu U. Grupa w ramach przejazdu pozna różne rodzaje infrastruktury tj. drogi rowerowe, pasy rowerowe, ulice z kontraruchem rowerowym  i rondo rowerowe (wybrane szkoły), oraz jazdę po ulicach bez wydzielonej infrastruktury rowerowej. 
Liczba zajęć: 30, z czego:
– 10 (maj-czerwiec 2014) – zajęcia 2×45 minut
– 20 (wrzesień-listopad 2014) – zajęcia 3×45 minut, rozbudowane o 45 min ćwiczeń przy szkole „na sucho”:  jazda w kolumnie z nagłym hamowaniem, koordynację ruchu przy jednoczesnym skręcaniu, obróceniu głowy i wystawieniu ręki oraz sprawdzeniu stanu technicznego roweru (gł. hamulce). 
Więcej zdjęć z 2013 roku:
Informacje o projekcie Rowerowa Szkoła:

3. Szkolenie rowerowe dla nauczycieli:
Na jesieni 2014 roku, we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego, planujemy organizację pierwszego w Lublinie całodziennego szkolenia dla nauczycieli wychowania komunikacyjnego i egzaminatorów na kartę rowerową, poświęconego metodyce prowadzenia zajęć z edukacji rowerowej. Szkolenie będzie obejmowało część teoretyczną (3h) na bazie zagadnień z zajęć teoretycznych dla uczniów, a także część praktyczną (3h) w ramach której grupa weźmie udział w przejeździe rowerowym po mieście, pozna wszystkie typy infrastruktury rowerowej wraz z zasadami zachowania się na nich.
Szkolenie ma za zadanie merytorycznie wspomóc nauczycieli tak, by byli później w stanie samodzielnie prowadzić pro-rowerowe zajęcia, szczególnie z części praktycznej na ulicach.

Oferta dla mieszkańców Lublina:

Podobnie jak w 2013 roku będzie można wziąć udział w bezpłatnych 2,5-godzinnych zajęciach z bezpiecznej jazdy rowerem po mieście. Zajęcia odbywać się będą w miesiącach lipiec-październik.
Terminy, regulamin oraz szczegółowe informacje pojawią się na naszej stronie pod koniec czerwca. 
Liczba zajęć – 10, liczba miejsc na zajęcia: 10.
A tak było w 2013 roku:

Projekt „Rowerowa Szkoła” realizowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, we współpracy z Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Posiada rekomendację przewodniczącej Parlamentarnej Grupy Rowerowej – posłanki Ewy Wolak.

Projekt „Lublin Rowerem. Kampania na rzecz zrównoważonych zachowań transportowych” realizowany jest ze środków Urzędu Miasta Lublin.

Author: Porozumienie Rowerowe

Grupa nieformalna pod Towarzystwem Dla Natury i Człowieka działająca na rzecz infrastruktury rowerowej w Lublinie oraz szeroko pojętą edukację.