ETZT: Happening „Dzięki że jeździsz rowerem!” i start Lubelskiego Roweru Miejskiego – fotorelacja

W piątek 19.09.2014 na Moście im. Lutosławskiego na ul. Zamojskiej w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu odbył się happening „Dzięki że jeździsz rowerem!”, w ramach którego przejeżdżający rowerzyści mogli bezpłatnie otrzymać brakujące elementy obowiązkowego wyposażenia tj dzwonek czy tylny odblask, ale także wymienić zużyte klocki hamulcowe. Happening zbiegł się z momentem uruchomienia systemu Lubelskiego Roweru Miejskiego, który tego dnia wystartował około godziny 16. Dzień wcześniej miało miejsce spotkanie z Marcinem Jackowskim z Warszawy, który opowiadał o rowerowym sukcesie upalnej Sewilli oraz mroźnego Oulu. Zapraszamy na fotorelację z tych wydarzeń.

Początek happeningu na Zamojskiej koło stacji rowerowej.

Nagroda główna w Wielkim Przejeździe Rowerowym (22 września, start o 17 z Pl Litewskiego) zwracała uwagę przejeżdżających rowerzystów.

Największym powodzeniem cieszyły się dzwonki.

Cargo-transport.

Sprawne hamulce to podstawa w ulicznej jeździe rowerem po mieście.

Przez cały czas trwały rozmowy przy stacji, co chwilę odpowiadaliśmy na pytania dotyczące LRM.

Stojaki przy stacjach bardzo potrzebne, tego dnia służyły zwykle za parking rowerzystom, którzy chcieli przetestować LRM.

Nowe czyli ciekawe, mały mechanik w akcji.

Jak to działa…?

System ruszył, niektórzy mieli problemy z wypożyczeniem, ale szybko po starcie miejskie rowery zaczęły pojawiać się z każdej strony.

Policja też była zainteresowana.

Wieczorową porą na stacji na Placu Wolności rowerów prawie nie było.

A stacja na Al. Tysiąclecia była pełna, do tego z tandemami, rowerami najbardziej pożądanymi w ostatnich dniach. Widać że zjeżdżanie rowerem z rejonu Krakowskiego Przedmieścia w rejon PKS będzie bardzo powszechnym zjawiskiem.

Pomimo później pory stacja na Rondzie Berbeckiego (Andersa/Lwowska) również wzbudzała zainteresowanie, a także była mocno przeładowana.

Spotkanie z Marcinem Jackowskim w Chatce Żaka ponownie ujawniło problemy z parkowaniem rowerów.

Sukces w Sewilli czyli ogromny wzrost ruchu rowerowego zawdzięcza się zbudowaniem podstawowej sieci rowerowej (ok 100 km) w ciągu 2-3 lat, a nie 15-20 lat.

Zdjęcia: Krzysztof Kowalik, Michał Wolny, Aleksander Wiącek

Obchody ETZT są finansowane ze środków Urzędu Miasta Lublin w ramach projektu „Lublin Rowerem”. Kampania edukacyjna na rzecz zrównoważonych zachowań transportowych,realizowanego przez Towarzystwo dla Natury i Człowieka w Lublinie.

Author: Porozumienie Rowerowe

Grupa nieformalna pod Towarzystwem Dla Natury i Człowieka działająca na rzecz infrastruktury rowerowej w Lublinie oraz szeroko pojętą edukację.