ETZT Lublin 2013: Czwartek z Ambasadorem Królestwa Danii

W ramach tegorocznego Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Lublinie gościć będzie Pan Steen Hommel, Ambasador Królestwa Danii. Wszystkich zainteresowanych gorąco zapraszamy na dwa otwarte wydarzenia, w których będzie uczestniczyć Pan Ambasador!
Na początek, około godziny 15:45-16:00, po spotkaniu z uczniami Szkoły Podstawowej nr 10 na Kalinowszczyźnie, Pan Ambasador przyjedzie na rowerze na rondo rowerowe na al. Andersa. Tam zapraszamy wszystkich do wspólnego grupowego zdjęcia pamiątkowego!
Ambasador Danii Steen Hommel prezentuje duński rower towarowy (cargo bike) podczas seminarium „Komunikacja rowerowa w mieście – to działa!” (Warszawa, 06.06.2013, fot. Marta Orlikowska – Ambasada Danii)
Nieco później, o godzinie 17:00, w lubelskim Ratuszu (sala nr 24) odbędzie się pokaz niezwykłego filmu „Ludzki wymiar” (reż. Andreas Dalsgaard, Dania 2012), do którego słowo wstępne również wygłosi Pan Steen Hommel. 
Liczymy na Waszą liczną obecność! 🙂
O filmie:
Współczesne metropolie cechuje jedno – gigantyczne samochodowe estakady przecinają miasta, domy-wieże, w których istoty ludzkie żyją w betonowych boksach. 50 procent ludzi mieszka dziś w metropoliach, a do 2050 roku ta skala zwiększy się do 80 procent. Czy rzeczywistość miejskich aglomeracji odpowiada na potrzeby ich mieszkańców?
Duński architekt Jan Gehl i jego zespół chcą przywrócić miasta mieszkańcom i odebrać je samochodom. Planują taki kierunek zmian w miejskiej urbanistyce, aby ludzki wymiar miasta był w niej zdecydowanie najważniejszy. Główny slogan Gehla jest bardzo prosty: odzyskać strefę publiczną miasta dla jego mieszkańców. Jego wizja i projekty spotykają się z entuzjastycznym przyjęciem oraz poparciem zarówno architektów, jak i władz miast na całym świecie: od Kopenhagi po Pekin, od Szanghaju po Nowy Jork, od Los Angeles po Melbourne i od Christchurch po Dakar. Reżyser pokazuje nie tylko innowacyjne projekty Gehla, lecz również sposób, w jaki wdrażane są w miastach. Film jest bardzo spójny estetycznie, zachwyca formą, a szczególnie wysmakowanymi zdjęciami. Pod względem stylistyki przypomina dokumentalne science fiction, które dzieje się na naszych oczach. (za: filmweb.pl)

Author: Porozumienie Rowerowe

Grupa nieformalna pod Towarzystwem Dla Natury i Człowieka działająca na rzecz infrastruktury rowerowej w Lublinie oraz szeroko pojętą edukację.