Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2019

W tym roku Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Lublinie odbędzie się bez organizacji społecznych z Lublina:-(

Jesteśmy zaskoczeni, bo jeszcze w maju rozmawialiśmy o tym z urzędnikami lubelskiego Ratusza. Z jednej strony oczekiwali, że włączymy się w miejskie obchody, z drugiej nie chcieli byśmy organizowali alternatywne obchody ETZT. Zostaliśmy wstępnie zaproszeni na spotkanie organizacyjne, które miało odbyć się w czerwcu. Mamy sierpień i już wiemy na czym stoimy – na niczym (patrz obrazek). Zachowania urzędu nie można nazwać ani poważnym ani partnerskim.

Z doniesień medialnych można wyczytać, że planowane są jakieś spektakularne wydarzenia – być może czasowe zamknięcie Krakowskiego Przedmieścia? Kibicujemy, bo za czasów, kiedy odpowiadaliśmy za program ETZT urząd nie potrafił nawet zorganizować przecięcia wstęgi na już gotowych inwestycjach.

W takiej sytuacji kolejny raz organizujemy alternatywne obchody ETZT – 6 dniowy cykl imprez dot. zrównoważonego transportu. Najważniejsze wydarzenia mamy już gotowe. Skromnie, pieszo-rowerowo i bez żadnego budżetu. Jak co roku jesteśmy otwarci na pomysły i inicjatywy z zewnątrz!


Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2019 odbywa się między 16 a 22 września. Hasło tegorocznej edycji brzmi „Bezpieczny ruch pieszy i rowerowy”.

Author: Krzysztof Kowalik