Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Lublinie, 16-22.09.2013 [PEŁNY PROGRAM]

Już w poniedziałek 16 września rozpocznie się kolejna edycja Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, w ramach którego wiele miast na świecie będzie promowało alternatywne dla samochodu środki transportu. Przedstawiamy Państwu pełny program obchodów w Lublinie i serdecznie zapraszamy do aktywnego uczestnictwa.
W programie parada rowerowa, piknik na parkingu, pokazy filmowe, spotkanie z ambasadorem Danii, akcje uliczne, bezpłatne przejazdy komunikacją miejską, warsztaty bezpiecznej jazdy rowerem po mieście i debata Wieniawa Rowerem, gra miejska sprawdzająca efektywność różnych środków lokomocji. 
ETZT to ogólnoeuropejska kampania na rzecz bardziej zrównoważonych zachowań transportowych (z akcentem na promocję komunikacji publicznej i roweru) i rozwoju miast w sposób tworzący przyjazne otoczenie dla człowieka a nie tkankę infrastruktury samochodowej.

PROGRAM (opis wydarzeń poniżej)

PONIEDZIAŁEK, 16 WRZEŚNIA 
11.00 – otwarcie ETZT – 
odsłonięcie instalacji „10 rowerów – 1 auto” z udziałem przedstawicieli władz miasta i dyrektora ZTM 
Krakowskie Przedmieście, róg 3 Maja
17.00–19.00 – warsztat bezpiecznej jazdy rowerem po mieście, 
zgłoszenia: LublinRowerem@gmail.com
WTOREK, 17 WRZEŚNIA
17.00–19.00 – „Wieniawa Rowerem” debata/warsztaty osiedlowe. 
XXIII Liceum Ogólnokształcące, ul. Poniatowskiego 5
ŚRODA, 18 WRZEŚNIA
10.00 – Finał konkursu „Rowerem i autobusem do pracy” 
Ratusz, sala 24 II piętro
17.00–19.00 – warsztat bezpiecznej jazdy rowerem po mieście, 
zgłoszenia: LublinRowerem@gmail.com
CZWARTEK, 19 WRZEŚNIA 
17.00 Film „Ludzki wymiar” (reż. Andreas Dalsgaard, Dania 2012). Słowo wstępne: Steen Hommel – Ambasador Królestwa Danii 
Ratusz, Pl. Łokietka 1, Sala 24, II p
PIĄTEK, 20 WRZEŚNIA 
Bezpłatny przejazd komunikacją miejską za okazaniem dowodu rejestracyjnego własnego samochodu.

SOBOTA, 21 WRZEŚNIA
12:00 – „Miejskie Sprawy – Transportowa Gra Miejska”
Zgłoszenia: rowery@ekolublin.pl.
NIEDZIELA, 22 WRZEŚNIA
EUROPEJSKI DZIEŃ BEZ SAMOCHODU
12.00–16.00 – Parking Piknik
Krakowskie Przedmieście między ul. 3 Maja a Ewangelicką.
16.00 – Wielki Przejazd Rowerowy
Start z Placu Litewskiego.
Przez cały tydzień po mieście poruszały się będą patrole rowerowo rikszowe a na Krakowskim Przedmieściu eksponowana będzie instalacja „1 auto – 10 rowerów”

Szczegółowy opis wybranych wydarzeń:

Warsztaty bezpiecznej jazdy rowerem po mieście:
Zajęcia przeznaczone w szczególności osób które niezbyt pewnie czują się jadąc rowerem wśród samochodów i wybierają jazdę chodnikiem (często niezgodnie z prawem), a także osób które chciały by jeździć rowerem do pracy czy szkoły, a nie wiedzą od czego zacząć. Spotkania mają pomóc w efektywnym wykorzystaniu dwóch kółek w miejskiej dżungli.
W czasie 2-godzinnego przejazdu 10-osobowe grupy poznają m.in.: 
– zasady bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych ze szczególnym uwzględnieniem jazdy na skrzyżowaniach i zasady bezpieczeństwa na przejazdach rowerowych
– wszystkie rodzaje infrastruktury rowerowej istniejącej w Lublinie (drogi i ciągi pieszo- rowerowe, pasy w jezdni, rondo) 
– warunki jazdy rowerem po chodniku i w strefach pieszych
– zasady bezpiecznego parkowania i przechowywania roweru



Uczestnicy pierwszych zajęć w dniu 7 września, na pasach rowerowych na ul. Krochmalnej.
Każdy uczestnik otrzyma bezpłatną opaskę odblaskową, a w późniejszym terminie również papierową wersję Przewodnika Miejskiego Rowerzysty po Lublinie.
Szczegółowe informacje, regulamin i formularz zgłoszeniowy na zgłoszeniowy na www.LublinRowerem.pl
poniedziałek 16 września godz. 17.00, 
środa, 18 września godz 17.00 
zgłoszenia: LublinRowerem@gmail.com
kolejne terminy: 26,28,29 września 6,10,12,13,17,20 października
„Wieniawa Rowerem” debata/warsztaty osiedlowe. 
Czy po Wieniawie można bezpiecznie jeździć rowerem oraz dojechać stąd do szkoły i pracy? Jakie są plany rozwoju infrastruktury rowerowej? Co powinno powstać? Jak sobie radzić w obecnej sytuacji? 
Rowerowi praktycy, aktywiści i lobbyści spotkają się z mieszkańcami Wieniawy, zarówno jeżdżącymi na rowerach jak i nie używającymi tego wynalazku, aby wymienić się informacjami, doświadczeniami i pomysłami oraz wspólnie zastanowić się nad poprawą rowerowej dostępności dzielnicy. 
Mieszkańcy będą mogli zgłosić swoje uwagi, pomysły i postulaty. Wnioski ze spotkania zostaną przedstawione władzom miasta
Uczestnicy będą mogli wziąć udział w prostym konkursie i wygrać atrakcyjne nagrody – markowymi akcesoriami rowerowymi. Na drobny upominek mogą liczyć wszyscy. 
Jest to pierwsze z cyklu 10 spotkań osiedlowych poświęconych transportowi rowerowemu z perspektywy mieszkańców dzielnic. Pozostałe planowane są na październik i listopad. 
WTOREK, 17 WRZEŚNIA, godz 17.00–19.00 – XXIII Liceum Ogólnokształcące, ul. Poniatowskiego 5
Film „Ludzki wymiar” 
(reż. Andreas Dalsgaard, Dania 2012). 
Projekcja będzie poprzedzona spotkaniem i krótką prezentacją z panem Steenem Hommelem – Ambasadorem Królestwa Danii 
O filmie:
Współczesne metropolie cechuje jedno – gigantyczne samochodowe estakady przecinają miasta, domy-wieże, w których istoty ludzkie żyją w betonowych boksach. 50 procent ludzi mieszka dziś w metropoliach, a do 2050 roku ta skala zwiększy się do 80 procent. Czy rzeczywistość miejskich aglomeracji odpowiada na potrzeby ich mieszkańców?
Duński architekt Jan Gehl i jego zespół chcą przywrócić miasta mieszkańcom i odebrać je samochodom. Planują taki kierunek zmian w miejskiej urbanistyce, aby ludzki wymiar miasta był w niej zdecydowanie najważniejszy. Główny slogan Gehla jest bardzo prosty: odzyskać strefę publiczną miasta dla jego mieszkańców. Jego wizja i projekty spotykają się z entuzjastycznym przyjęciem oraz poparciem zarówno architektów, jak i władz miast na całym świecie: od Kopenhagi po Pekin, od Szanghaju po Nowy Jork, od Los Angeles po Melbourne i od Christchurch po Dakar. Reżyser pokazuje nie tylko innowacyjne projekty Gehla, lecz również sposób, w jaki wdrażane są w miastach. Film jest bardzo spójny estetycznie, zachwyca formą, a szczególnie wysmakowanymi zdjęciami. Pod względem stylistyki przypomina dokumentalne science fiction, które dzieje się na naszych oczach. (za: filmweb.pl)
czwartek, 19 września godz. 17.00 –Ratusz, Pl. Łokietka 1, Sala 24, II p
„Miejskie Sprawy – Transportowa Gra Miejska”
Zawody pieszych, pasażerów, kierowców i rowerzystów w załatwianiu „miejskich spraw” takich jak zakupy, wizyty w urzędach itp. Celem zabawy jest sprawdzenie który z modeli przemieszczania się po mieście jest najwydajniejszy. Zwycięża ten kto w wyznaczonym czasie (2h) wykona skutecznie największą ilość zadań lub wykona je wszystkie w najkrótszym czasie. Na uczestników czekają atrakcyjne nagrody.
Zgłoszenia: rowery@ekolublin.pl.
sobota, 21 września godz. 12:00 –Start z Placu Litewskiego. 
Parking Piknik
Sprawdź jak wyglądałoby centrum Lublina, gdyby samochody zajmowały trochę mniej. Na kilka godzin odzyskajmy parking dla ludzi. Zapraszamy na parkingowe piknikowanie – znajdzie się miejsce na gry planszowe, piknikowy kocyk i leżak, czytelnię, przestrzeń zabaw dla dzieci. Weź swoje ulubione smakołyki i poczęstuj innych. Będzie stoisko badań i profilaktyki zdrowotnej (studenci medycyny) a do tańca i posłuchania zagra Śmierć Disko Sounds 
niedziela 22 września, godz 12.00–16.00 Krakowskie Przedmieście między ul. 3 Maja a Ewangelicką.
Parking Day na Krakowskim Przedmieściu w czasie ETZT 2011 
16.00 – Wielki Przejazd Rowerowy
Spokojna niedzielna wspólna przejażdżka, a jednocześnie manifestacja obecności rowerzystów w ruchu miejskim. Ciesz się jazdą w duużej grupie rowerzystów. Pokażmy, że jesteśmy i należy brać nas pod uwagę. 
niedziela 22 września, godz 12.00–16.00 Start z Placu Litewskiego.

Author: Porozumienie Rowerowe

Grupa nieformalna pod Towarzystwem Dla Natury i Człowieka działająca na rzecz infrastruktury rowerowej w Lublinie oraz szeroko pojętą edukację.