Finał Rowerowej Wiosny!

Największa edukacyjna kampania rowerowa w Lublinie, zachęcająca do codziennego, aktywnego docierania do szkoły, czyli Rowerowa Wiosna, dobiegła końca. Tegoroczna edycja okazała się pod wieloma względami rekordowa. W niedzielę jej uczestnicy świętowali finał kampanii na Słonecznym Wrotkowie.

Przez 18 dni szkolnych maja aż 5662 uczniów i uczennic z 40 lubelskich szkół podstawowych wzięło udział w rowerowej kampanii i codziennie przyjeżdżało na lekcje rowerem, hulajnogą, deskorolką lub na rolkach. W sumie młodzież przyjechała aktywnie do szkoły aż 68 383 razy. To o 30 tys. przejazdów więcej niż w zeszłorocznej akcji! Rowerowa frekwencja (odsetek aktywnych przyjazdów) wśród szkół wyniosła ogółem 60%. Podwoiła się też liczba klas biorących udział w kampanii (aż 452 – akcja dotyczy klas 4-7), w stosunku do 2017 r.

Podwójny sukces

Kampania w tegorocznej edycji zanotowała skokowy wzrost jeśli chodzi o statystyki. Liczba uczestników zwiększyła się dwukrotnie – o 2700 osób. Dokładnie o 30500 wzrosła ilość aktywnych przyjazdów (rok temu – 37863). Podwoiła się też liczba zwycięzców w kampanii (uczniowie, którzy mieli min. 15 aktywnych przyjazdów w maju) – rok temu było ich 1460, teraz – 3027 uczniów.

Każdy z 5662 uczniów i uczennic z 40 szkół (15 szkół brało udział w kampanii po raz pierwszy) przynajmniej raz przyjechał na lekcje rowerem lub w inny aktywny sposób. Rywalizowali oni o nagrody rzeczowe – sportowe plecaki. By otrzymać nagrodę należało wykonać minimum 15 przyjazdów w maju i ten wynik osiągnęło aż 3027 uczniów i uczennic, z czego 1316 dojechało 18 razy, maksymalną liczbę aktywnych podróży do szkoły.

W każdej biorącej udział w akcji szkole jedna najbardziej aktywna klasa (ta, która utrzymała najwyższą frekwencję w Rowerowej Wiośnie) otrzyma grupową nagrodę w postaci wejściówek do Aqua Lublin lub na warsztaty do instytucji kultury (Dom Słów lub Galeria Labirynt).

Najlepsze szkoły

Dwie najbardziej aktywne rowerowo szkoły, czyli te, które miały najwyższą frekwencję – w kategorii szkoła duża (powyżej 300 uczniów i uczennic w klasach 4-7) i szkoła mała (poniżej 300) – otrzymają rowerowe parkingi – zadaszone wiaty (ufundowane przez LPEC S.A.), które jeszcze w czerwcu staną przed tymi placówkami. Które szkoły okazały się najlepsze?

Szkoły duże
Szkoła Podstawowa nr 44
Szkoła Podstawowa nr 14
Szkoła Podstawowa nr 52

Szkoły małe
Szkoła Podstawowa nr 11
Szkoła Podstawowa nr 47
Szkoła Podstawowa nr 46

W niedzielę 17 czerwca o godz. 11.30 uczestnicy i uczestniczki Rowerowej Wiosny spotkali się na Placu Litewskim i wspólnie przejechali rowerami na Słoneczny Wrotków, gdzie wręczono główne nagrody dla najbardziej rowerowych klas i szkół.

Poza zdrową rywalizacją – bezpieczeństwo!

Rowerowa Wiosna jest kampanią edukacyjną. Poza zdrową rywalizacją odbyło się ponad 50 spotkań teoretycznych poświęconych zasadom bezpiecznej jazdy rowerem oraz 30 zajęć praktycznych dla klas z bezpiecznego poruszania się rowerem w ruchu drogowym. W czerwcu odbyły się też nowatorskie „holenderskie” egzaminy na kartę rowerową. Uczniowie w normalnym ruchu drogowym ćwiczyli prawidłowe manewry. Tego typu egzamin odbyły się w tym roku w trzech lubelskich podstawówkach – nr 2, nr 32 i nr 52.

Organizatorem Rowerowej Wiosny jest Towarzystwo dla Natury i Człowieka – Porozumienie Rowerowe we współpracy z Urzędem Miasta Lublin, w ramach Loverowego Lublina. Kampania jest finansowana przez Miasto Lublin. www.loverowy.lublin.eu

Author: Krzysztof Kowalik