Jako pierwsi w Polsce uczyliśmy jeździć rowerem… uchodźczynie

Na początku lipca na zaproszenie Fundacji Inna Przestrzeń z Warszawy uczyliśmy uchodźczynie jeździć na rowerze. Łącznie w warsztatach wzięło udział 16 kobiet z ośrodka dla cudzoziemców na Targówku w Warszawie. Była to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce.

  • Na zdjęciu widoczne uchodźczynie na rowerach trzymające napis "Dziękujemy!"

Praktyczny kurs rowerowy był adresowany tylko do kobiet – uchodźczyń i jego celem było zwiększenie mobilności uczestniczek, poprawa ich jakości życia przez nabycie nowych umiejętności oraz integracja ze społeczeństwem. Uczestniczkami kursu były w zdecydowanej większości kobiety z Czeczenii i Zakaukazia oraz pojedyncze osoby z Tadżykistanu, Kazachstanu, z Ukrainy i z Angoli. Kurs rowerowy był jedynie elementem większej całości warsztatów umiejętnościowych i sportowych dla kobiet – realizowanych przez Fundację Inna Przestrzeń w wybranych ośrodkach dla cudzoziemców, które mają za zadanie przyczynić się do lepszej integracji uchodźczyń ze społeczeństwem.

Nie obeszło się bez problemów

Do przeprowadzenia warsztatów potrzebowaliśmy rowerów. Ogłosiliśmy zbiórkę rowerów, na które tłumnie odpowiedzieli mieszkańcy Warszawy. Zainteresowanie zbiórką przeszło wszelkie oczekiwania – zgłosiło się kilkadziesiąt osób, które w sumie oddało ponad 30 rowerów. Część z nich było sprawnych, część zaś należało przeserwisować by nadawały się do dalszej jazdy. Dzięki pomocy lokalnych serwisów rowerowych udało się je doprowadzić do właściwego stanu.

Zajęcia rozpoczęły się od ćwiczenia z kursantkami manewrów i zwiększenia ich pewności ruchów w czasie jazdy. Część uczestniczek po raz pierwszy wsiadła na rower. Przez kolejne trzy dni trenerzy z uczestniczkami pokonywali coraz dłuższy dystans na trasach ważnych z komunikacyjnego punktu widzenia. Była to okazja do przedstawienia przepisów o ruchu drogowym, różnych przykładów infrastruktury rowerowej i przetestowania jej oraz jazdy w normalnym ruchu drogowym. Na zakończenie kursu odbył się piknik rowerowy dla uczestniczek oraz dzieci nad zalewem na Elsnerowie.

Rowery w prezencie

Wszystkie uczestniczki kursu otrzymały na zakończenie rowery na wyłączność. Liczymy, że nabyte umiejętności i otrzymane rowery pozwolą im zwiększyć mobilność i ułatwić życie w Polsce.

Warsztaty realizowane w ośrodku w Warszawie, na Targówku był pierwszym z serii praktycznych zajęć rowerowych, które w sierpniu będą kontynuowane w ośrodkach dla cudzoziemców w Łukowie na Lubelszczyźnie i w Białymstoku.

Author: Krzysztof Kowalik