Młodzieżowe wycieczki rowerowe w ramach akcji „Lato w mieście”

Chcesz spędzić wakacje aktywnie? Porozumienie Rowerowe zaprasza w wakacyjne weekendy na Letnie przejażdżki rowerowe. Wycieczki będą odbywać się rekreacyjnym tempem, z ekspertami od edukacji rowerowej, z zabezpieczeniem przejazdu. Trasy liczą około 40-60 km. Każda z wycieczek będzie zawierała moduł animacyjny, skierowany do dzieci i młodzieży szkolnej. W docelowym miejscu wyprawy zorganizowana będzie przerwa, gdzie zostaną przeprowadzone konkursy wiedzy ogólnej o rowerach i przepisach ruchu drogowego z drobnymi nagrodami rzeczowymi. Ponadto będzie zorganizowane serwisowanie rowerów i warsztaty z podstaw serwisowania – „Rowerowe ABC”.

Proponowane terminy i trasy:
27.06.2021 r. – Do Nałęczowa (60km)
18.07.2021 r. – Doliną rzeki Ciemięgi (40km)

Miejsce zbiórki:
27.06.2021 r. Parking przed Decathlon na Węglinie – godz. 10.00
11.07.2021 r. kładka przy skrzyżowaniu ul. Kosmowskiej i Północnej – godz. 10.00

Miejsce zakończenia:
27.06.2021 r. Parking przed Decathlon na Węglinie
11.07.2021 r. Park Zawilcowa

Zapisy:
od 14 czerwca br. telefonicznie pod numerem 508-087-959 / przez email: sezon@ekolublin.pl lub przez profil: www.facebook.com/lublinrowerem

Szczegółowe informacje:
Limit wieku – od 10. roku życia i konieczność posiadania karty rowerowej dla osób niepełnoletnich. Dopuszczona jest obecność młodszych dzieci – w przyczepce rowerowej lub w foteliku zamontowanym na rowerze. Uczestnicy powinni posiadać kondycję fizyczną umożliwiającą przejechania całej trasy oraz sprawy technicznie rower. Na wycieczki zapraszamy także rodziców!

Organizatorzy zapewniają ubezpieczenie grupy.

Zadanie realizowane przy pomocy finansowej Miasta Lublin

 

Szczegółowy opis tras:

27.06.2021 r. – Do Nałęczowa (60km)

Przejażdżkę rozpoczynamy na parkingu przed sklepem Decathlon na Węglinie. Skąd skierujemy się na wschód, przejeżdżając przez najwyżej położony punk Lublina. Pierwszy przystanek planujemy przy Źródełku w Motyczu. Podobno tamtejsza woda jest nie tylko dobra do przyrządzania herbaty czy kawy ale ma także niezwykłe właściwości lecznicze. Kolejnym ciekawym miejscem na trasie będzie Dwór Świeżawskich w Palikijach. Następnie odwiedzimy Wojciechów, w którym przejedziemy obok słynnej kuźni i wieży ariańskiej, w której mieści się muzeum kowalstwa. Do Nałęczowa wjedziemy doliną Bystrej. W samym Nałęczowie zatrzymamy się chwilę w Parku Zdrojowym. Po, krótkim odpoczynku ruszymy w drogę powrotną. Skierujemy się w stronę Czesławic, gdzie przed parkiem pałacowym skręcimy w Prawo. Miniemy zabytkowy budynek stacji kolejowej oraz wieżę ciśnień w Sadurkach. Na chwile zboczymy z drogi by zobaczyć dworek w Mosznej. Kolejnym punktem na trasie są Tomaszowice, w których przejedziemy obok ładnego pałacu z 1864 roku. Jeśli uczestnikom starczy sił, podjedziemy pod Basztę Firlejów w Dąbrowicy. Do Lublina wrócimy doliną Czechówki. Przejażdżka zakończy sie na skrzyżowaniu ulic Północnej i Ducha. Całkowity dystans do przejechania to około 60 km.

11.07.2021 r. – Doliną rzeki Ciemięgi (40km)

Author: Krzysztof Kowalik