„Ludzki Wymiar” dla Lublina – film i debata – zaproszenie [22.04. godz. 17]

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na pokaz filmu „Ludzki Wymiar” połączony z debatą na temat jakości życia w mieście, a konkretnie w Lublinie. Pokaz odbędzie się 22.04 o godzinie 17:00 w ACK Chatka Żaka.
W programie:
-Pokaz filmu „Human Scale” (reż Andreas M. Dalsgaard, Dania 2012)
– dyskusja z udziałem lubelskich radnych, urzędników i miejskich aktywistów
wstęp wolny
O filmie:
Duński architekt Jan Gehl i jego zespół chcą przywrócić miasta mieszkańcom i odebrać je samochodom. Planują taki kierunek zmian w miejskiej urbanistyce, aby ludzki wymiar miasta był w niej zdecydowanie najważniejszy. Jego wizja i projekty spotykają się z entuzjastycznym przyjęciem oraz poparciem zarówno architektów, jak i władz miast na całym świecie: od Kopenhagi po Pekin, od Szanghaju po Nowy Jork, od Los Angeles po Melbourne i od Christchurch po Dakar. Reżyser pokazuje nie tylko innowacyjne projekty Gehla, lecz również sposób, w jaki wdrażane są w miastach. Film zachwyca formą, a szczególnie wysmakowanymi zdjęciami. Pod względem stylistyki przypomina dokumentalne science fiction, które dzieje się na naszych oczach. 
(filmweb.pl)
Czas trwania: 77 min. 
trailer
Film nagradzany na festiwalach Aljazeera Int. Documentary Festival 2013, Planete Doc (Warszawa) 2013, Kinookus, (Chorwacja) 2013, Bergen International Film Festival (Norwegia) 2013
Towarzystwo dla Natury i Człowieka 
facebook.com/tdnicz
towarzystwo@ekolublin 
1%! KRS 0000214186 
22.04.2014 godz 17.00
ACK Chatka Żaka ul Radziszewskiego 16
(Inkubator Medialno-Artystyczny)

Wydarzenie jest elementem programu Roku Jana Gehla w Lublinie 
ROK JANA GEHLA 
Rok Jana Gehla w Lublinie został ogłoszony w styczniu 2014 przez Radę Kultury Przestrzeni. Jan Gehl to światowej sławy architekt i urbanista z Kopenhagi głoszący filozofię „miasta dla ludzi” i projektowania przestrzeni zorientowanego na człowieka. Rok jego imienia jest kampanią społeczną mająca na celu popularyzacje tych idei w Lublinie.
Potencjał naszego miasta jest bowiem wyjątkowo wartościowy, ale też bardzo wrażliwy na aktualną presję rozwojową miasta. Dzięki swoim naturalnym uwarunkowaniom i kulturowemu dziedzictwu Lublin ma szansę stać się fascynującym miejscem do życia. Niestety, miniony okres stagnacji zachęca do akceptacji każdych zmian pod hasłem „modernizacji” bez względu na ich jakość. Grozi to przeinwestowaniem zaspokojenia potrzeb wąskiego kręgu użytkowników przestrzeni kosztem innych potrzeb mieszkańców i zmarnowaniem szans Lublina jako „miasta dla ludzi”.
Jest możliwe pogodzenie kierowców i transportu publicznego z priorytetem wysokiej jakości warunków dla pieszych i rowerzystów, ale nie na odwrót. Nie da się stworzyć miasta dla ludzi, uznając za priorytet komunikację samochodową.
(z portfolio Gehl Architcts).
Nasza wizja opiera się na tworzeniu miejsc zdolnych do ewolucji, które są przyjazne obecnym użytkownikom i możliwe do dostosowania dla przyszłych pokoleń 
(z portfolio Gehl Architects).
Przez wiele lat najpierw stawiano budynki, a potem wołano architekta krajobrazu, by urządził jakoś teren między nimi. My mówimy, że trzeba ten proces odwrócić. Należy zacząć od „planu przyszłego życia”, od określenia […] jakiego rodzaju miejsca chcemy uzyskać, gdzie powinny być stacje i przystanki, jak daleko ludzie mogą dojść pieszo. Dopiero potem można projektować budynki. 
(Cytat z „Architektury i Biznesu”).
„Ludzie pragną nowych doświadczeń, chcą chodzić w ciekawe miejsca. Zamiast latać do Wenecji, czy na Bermudy, niektórzy zaczynają myśleć, że byłoby lepiej, gdyby to ich własne miasto było atrakcyjne. Udowodniono bowiem, że tak zwane kreatywne miasta przyciągają inwestorów i wydarzenia, to w nich rozwija się gospodarka i kultura.” 
(Cytat z „Architektury i Biznesu”)

Author: Porozumienie Rowerowe

Grupa nieformalna pod Towarzystwem Dla Natury i Człowieka działająca na rzecz infrastruktury rowerowej w Lublinie oraz szeroko pojętą edukację.