Otwórzmy Plac Litewski dla rowerów!

Zbieramy podpisy pod petycją do Prezydenta miasta Lublina na rzecz otwarcia Placu Litewskiego dla rowerzystów.

Petycja dostępna pod linkiem: Otwórzmy Plac Litewski dla rowerów!

Zachęcamy do wsparcia inicjatywy i z góry dziękujemy podpisującym.

Jeśli chcesz wesprzeć petycję:

  • powiedz o niej znajomym lub udostępnij ją na portalu społecznościowym,
  • zrób sobie selfie z rowerem na placu Litewskim, wrzuć na portal społecznościowy i oznacz hashtagiem #otworzmyplac
  • podziel się poparciem dla akcji poprzez zamieszczenie jednego z poniższych zdjęć na portalu społecznościowym

Treść petycji:

Jedna z najważniejszych przestrzeni publicznych w centrum Lublina – Plac Litewski, która do tej pory służyła wszystkim mieszkańcom – została po przebudowie zamknięta dla rowerzystów. Zmieńmy to wspólnie! Otwórzmy Plac Litewski dla rowerów!

Od wiosny 2016 roku plac został zamknięty na okres remontu. Po jego otwarciu w czerwcu 2017 nie dopuszczono na nim ruch rowerowego. Prezydent miasta Lublin Krzysztof Żuk zapewniał, że chce dopuścić ruch rowerowy na Placu Litewskim. Pomimo tej deklaracji po Placu wciąż nie można poruszać się rowerem. Dojazd rowerem z otwartej dla ruchu kołowego części Krakowskiego Przedmieścia do Placu Wolności uległ w ten sposób ponad dwukrotnemu wydłużeniu!

Zwracamy się z prośbą do Prezydenta Krzysztofa Żuka o przywrócenie funkcji komunikacyjnej dla rowerów w obrębie Placu Litewskiego. Uważamy, że po przebudowie jest odpowiednia ilość przestrzeni pozwalająca poruszać się bezpiecznie rowerem, nie kolidując z ruchem pieszym.

Plac Litewski jest ważnym połączeniem rowerowym w rejonie Śródmieścia, od ul. Krakowskie Przedmieście do ulic Kościuszki i Kapucyńska z którego wielu rowerzystów i rowerzystek Lublina nadal z chęcią chcieliby korzystać. Uważamy, że sam Plac wiele skorzysta jako regularne połączenie rowerowe i nie będzie ono realnie kolidowało z innymi funkcjami Placu.

Author: Porozumienie Rowerowe

Grupa nieformalna pod Towarzystwem Dla Natury i Człowieka działająca na rzecz infrastruktury rowerowej w Lublinie oraz szeroko pojętą edukację.