Pierwszy dzień ETZT 2014 – fotorelacja

Otwarcie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, happening „Zwróć uwagę na pieszego” oraz spotkanie „Wsiadam na rower!” to trzy wydarzenia które miały miejsce 16 września w Lublinie. Zapraszamy na fotorelację i zachęcamy do uczestniczenia w wydarzeniach kolejnych dni – już dziś (czwartek) o godzinie 17:30 w Chatce Żaka znakomita prezentacja Marcina Jackowskiego z Warszawy o upalnej Sewilli i mroźnym Oulu, czyli dwóch receptach na rowerowy sukces, które można wykorzystać także w Lublinie.
Otwarcie ETZT miało miejsce przy stacji rowerowej LRM na ul. Bajkowskiego koło Ratusza. Operator LRM firma Nextbike zapewniła na ten czas rowery, więc wszyscy zgromadzeni a także wielu mieszkańców, kierowców i pasażerów autobusów mogło po raz pierwszy je zobaczyć na żywo (premiera miała miejsce 14 września nad Zalewem).

Wśród obecnych gości byli m.in. Pan Grzegorz Siemiński, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin, Pan Tomasz Fulara, prezes MPK Lublin oraz Pan Grzegorz Malec, dyrektor ZTM w Lublinie.

Prezydent Siemiński testuje Lubelski Rower Miejski. Oficjalne otwarcie systemu zaplanowane jest na piątek, 19 września.

Nie zabrakło na otwarciu również nagrody głównej w Wielkim Przejeździe Rowerowym, który wystartuje 22 września o godzinie 17:00 z Placu Litewskiego.

Pierwszym wydarzeniem po otwarciu był happening „Zwróć uwagę na pieszego” organizowany przez grupę Pieszy Lublin. Miał on na celu zwrócenie uwagi kierowców na bezpieczeństwo pieszych na przejściach dla pieszych, gdzie przekraczanie prędkości i wyprzedzanie/omijanie innych pojazdów jest bardzo poważnym problemem. Nieprzypadkowo miał on miejsce na Al. Racławickich na wysokości CSK, gdzie piesi muszą pokonać aż cztery pasy ruchu bez azylu pośrodku.

Na zakończenie pierwszego dnia w Kawiarni Kawka odbyło się spotkanie „Wsiadam na rower!”, w czasie którego można było dowiedzieć się jak zacząć jazdę rowerem po mieście, a co zrobić gdy mamy małe dziecko lub chcemy przewieźć większe zakupy. Nie zabrakło również porad dotyczących jazdy w deszczu i zimie, a także bezpiecznego parkowania roweru. Slajdy z prezentacji opublikujemy w późniejszym terminie na naszej stronie.
Zdjęcia: Michał Wolny, Krzysztof Wiśniewski, Jan Kamiński

Author: Porozumienie Rowerowe

Grupa nieformalna pod Towarzystwem Dla Natury i Człowieka działająca na rzecz infrastruktury rowerowej w Lublinie oraz szeroko pojętą edukację.