Jak powinno się prezentować projekty drogowe?

O czasu początków naszej działalności oraz wsparcia ze strony organizacji Miasta Dla Rowerów staramy się aby projekty drogowe były konsultowane zawczasu z mieszkańcami.

Drugą kwestią tych konsultacji jest też ich sposób prezentacji. Niestety nie wszyscy są projektantami czy mają o tym wiedzę, jak również nie wszyscy są wstanie wyłapać niuanse czy zmiany wynikające z samych projektów.

Przykładami są np.:

  • poszerzenie / zwężenie jezdni
  • przebieg drogi
  • elementy które powstają lub ich przebieg

Jest to często związane z wyobraźnia przestrzenną oraz zabieganiem.

Kolejną kwestią jest to że nawet jak zostanie taki projekt zaprezentowany w dokumentach (np. PDF, Obraz) rodzi się problem wielkości (na komputerze) oraz czytelności z tym związanej dodatkowo często aby to zachować jest dzielony na kilka plików.

Gorącym przykładem jest na przykład poszerzenie Sowińskiego. Dopiero wbijając kołka w trawnik cześć osób zdała sobie sprawę gdzie będą znajdować się poszczególne elementy drogi.

Można to trochę ułatwić prezentując projekty na podkładzie z satelity. Dale to możliwość wstępnego ocenienia projektu w bardziej realnych parametrach niż czysty dokument.

Przykładem jest serwis Mapa Infrastruktury Rowerowej Lublina który ma warstwę „w budowie” prezentującą przebieg infrastruktury rowerowej na różnych podkładach. Ale ostatnio serwis w tym zakresie się rozwiną o prezentację dokumentacji / projektu w formie graficznej na podkładzie z satelity:


na stronie: http://mirl.info.pl/publications/projects_on_map/ pojawiło się kilka projektów gdzie ma powstać / powstaje infrastruktura rowerowa które można zobaczyć na podkładzie z satelity.

 

Co sądzicie o takim prezentowaniu projektów? Na przykład podczas konsultacji czy też w trakcji dla wiedzy mieszkańców co powstaje i czego mogą się spodziewać w szczególności przy większych projektach. W Lublinie mamy miejski geoportal na którym mogło by się to pojawić nawet bezkosztowo w stosunku do utrzymania samego portalu.

 

Author: Porozumienie Rowerowe

Grupa nieformalna pod Towarzystwem Dla Natury i Człowieka działająca na rzecz infrastruktury rowerowej w Lublinie oraz szeroko pojętą edukację.