Praktyczne zajęcia rowerowe dla uczniów SP nr 10 – fotorelacja

3 października zorganizowaliśmy zajęcia praktyczne z bezpiecznej jazdy rowerem po mieście dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 10 na Kalinowszczyźnie. Zapraszamy na zaległą fotorelację z tych zajęć.
SP 10 to jedna z niewielu szkół w Lublinie, przy której można w niezłych warunkach przećwiczyć manewry przed wyjazdem na miasto. Tu: ćwiczenie nagłego hamowania.

Grupa przygotowuje się do manewru hamowania.

Na specjalnie namalowanych pasach na boisku szkolnym można ćwiczyć zachowanie równego toru jazdy, sygnalizowanie skrętu i obracanie głowy do tyłu.

Sygnalizowanie skrętu.

Ósemka.

Jazda w kolumnie.

Po sprawdzeniu rowerów, drobnych naprawach hamulców czy przerzutek, wyjeżdżamy na miasto. Na początek rondo rowerowe na al. Andersa.

Przystanek przy Filmosie na al. Andersa – tu na długości kilkudziesięciu metrów mamy wspólną strefę pieszo-rowerową (znak z poziomą kreską), gdzie rowerzysta musi ustępować pierwszeństwa pieszym.

Podjazd pod górę na al. Andersa.

„Saksofon” przed rondem Andersa/Koryznowej.

Przejazdy rowerowe przez Rondo Berbeckiego.

Stacja rowerowa Rondo Berbeckiego/Lidl, gdzie pokazujemy zasady bezpiecznego parkowania (stojak U, U-lock i zapinanie się za ramę) i wypożyczanie Lubelskiego Roweru Miejskiego.
Każdy uczeń ma możliwość przejechana się na miejskim rowerze, oceny są zdecydowanie pozytywne, podkreślana jest bardzo duża wygoda jazdy.

Uczniowie uczą się także zasady zwracania roweru do elektrozamka.

Na skrzyżowaniu Niepodległości i Trześniowskiej ćwiczymy przejeżdżanie na wprost z drogi podporządkowanej.
Stanąć tuż przed jezdnią z pierwszeństwem, rozejrzeć się na boki, ustąpić pierwszeństwa i przejechać w sposób dynamiczny.
Ćwiczenie skrętu w lewo na skrzyżowaniu równorzędnym (zasada prawej ręki) z Rudnickiej w Trześniowską.

Ulica Niepodległości.

Zjeżdżamy na chodnik by dotrzeć do ul. Krokusowej i Andersa.

Przejście dla pieszych przez Andersa na wysokości ronda rowerowego, tu miał być przejazd rowerowy do pasów na Kalinowszczyźnie…

Nowe pasy rowerowe na Kalinowszczyźnie.

Uczniowie „Dychy” popierają rowerowe projekty w budżecie obywatelskim (wyniki lada dzień).

Zdjęcia: Aleksander Wiącek

Zajęcia są finansowane ze środków Urzędu Miasta Lublin w ramach projektu „Lublin Rowerem”. Kampania edukacyjna na rzecz zrównoważonych zachowań transportowych, realizowanego przez Towarzystwo dla Natury i Człowieka w Lublinie.

Author: Porozumienie Rowerowe

Grupa nieformalna pod Towarzystwem Dla Natury i Człowieka działająca na rzecz infrastruktury rowerowej w Lublinie oraz szeroko pojętą edukację.