Prasówka: Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Lublinie w obiektywie Telewizji Lublin

Tegoroczny Europejski Tydzień Zrónoważonego Transportu był szeroko pokazywany na antenie Telewizji Lublin. Łącznie materiały z poszczególnych wydarzeń pojawiły się w czterech wydaniach Panoramy Lubelskiej (poniedziałkowej, wtorkowej, czwartkowej i piątkowej), a oprócz tego w piątek odbyła się w studiu również rozmowa o rowerach i prezentacja materiału terenowego.

Materiał 1: poniedziałek 16.09.2013:

Spacer i rower zamiast korków. Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Spacer, rower albo komunikacja miejska zamiast stania w korkach – to cel Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, który rozpoczął się między innymi w Lublinie. Miasta wspierają inwestycje sprzyjające rowerzystom i pieszym, a także poprawiające funkcjonowanie transportu miejskiego.
Korki – nie tylko w godzinach szczytu. Do tego remonty dróg i problemy z parkowaniem. Jazda po Lublinie jest dla wielu kierowców dużym wyzwaniem i próbą cierpliwości. Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu lub inaczej Europejski Tydzień Mobilności to próba przekonania mieszkańców do alternatywnych i bardziej ekologicznych sposobów podróżowania – chodzenia, korzystania ze środków komunikacji miejskiej i jazdy na rowerze.
W Lublinie pomysłodawcy akcji pokazali, ile rowerów da się zaparkować na jednym miejscu przeznaczonym dla samochodu osobowego. W programie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Lublinie są warsztaty bezpiecznej jazdy rowerem, parada rowerowa i spotkanie z ambasadorem Danii. W piątek właściciele samochodów będą mogli bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej. Warunkiem jest posiadanie podczas podróży ważnego dowodu rejestracyjnego swojego auta.
Relacja w Panoramie:

Materiał 2: wtorek 17.09.2013:

Jednośladem po Wieniawie. Debata o rozwoju infrastruktury rowerowej

Czy po lubelskiej dzielnicy Wieniawa można bezpiecznie jeździć rowerem i jakie są plany rozwoju infrastruktury rowerowej w tej dzielnicy Lublina – na te i inne pytania mogli uzyskać we wtorek odpowiedź mieszkańcy dzielnicy Wieniawa. Debata „Wieniawa rowerem” rozpoczęła cykl debat w dziesięciu lubelskich dzielnicach, na temat infrastruktury rowerowej w mieście oraz pomysłów mieszkańców na to, by Lublin stał się miastem przyjaznym miłośnikom jednośladów.
Cykl rowerowych debat nieprzypadkowo rozpoczyna się od Wieniawy, bo radni tej dzielnicy zabezpieczyli w swoim budżecie środki na rowerowe stojaki. Debata rozpoczyna cykl spotkań z mieszkańcami lubelskich dzielnic. Ich organizatorzy chcą zebrać postulaty mieszkańców i przekazać je urzędnikom ratusza, by jazda rowerem po Lublinie była jak najbardziej bezpieczna. 
Spotkanie w ramach kampanii „Lublin rowerem” zorganizowane z inicjatywy Towarzystwa dla Natury i Człowieka, Porozumienia Rowerowego Lublin oraz Rady Dzielnicy Wieniawa, odbyło się w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.
Relacja w Panoramie:

Materiał 3: czwartek 19.09.2013:

Czy ekonomiczne rowery zastąpią kosztowne samochody? Promocja w stylu duńskim…

Rower to najlepsze rozwiązanie nie tylko dla zdrowia, ale i dla portfela, przekonywał dziś w Lublinie ambasador Danii. Spotkanie miłośników jednośladów miało przekonać niezdecydowanych, by zamienili kosztowne samochody na ekonomiczne rowery.
O tym, że rowerowa komunikacja to przyszłość, zapewniał dziś sam duński ambasador. Wjazd do szkoły miał nietypowy.
Do rozwiniętego poziomu rowerowej infrastruktury Lublinowi wciąż wiele brakuje. Miejscy urzędnicy zapewniają, że to się zmieni. I przytaczają dane, które mogą zaskakiwać. Okazuje się, że jazda rowerem to oszczędność, także dla miejskiej kasy.
Dzisiejsze spotkanie odbyło się w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Jego celem jest między innymi odchudzenie centrów miast z samochodów poprzez rozwój komunikacji publicznej i ścieżek rowerowych. (TVP Lublin)
Relacja w Panoramie:

Materiał 4: piątek 20.09.2013:

Darmowa komunikacja miejska zamiast stania w korku. Dzień bez samochodu

Zamiast stać w gigantycznych korkach, w piątek w Lublinie można za darmo skorzystać z komunikacji miejskiej. Warunek jest jeden – trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny samochodu. To nie bonus, który miasto zafundowało mieszkańcom przy okazji zamknięcia ulicy Filaretów, ale promocja w ramach Tygodnia Zrównoważonego Transportu.
W tym roku Dzień Zrównoważonego Transportu zbiegł się z zamknięciem ulicy Filaretów. Trudno o lepszą promocję transportu zbiorowego, bo korki w całym Lublinie są dwa razy większe niż zazwyczaj. A przejazd głównymi ulicami miasta to mordęga. 
Dla wielu osób najwygodniejszą formą komunikacji jest wciąż samochód osobowy. Bo trzeba coś załatwić, zawieźć dziecko do szkoły, czy pojechać na duże zakupy. Niewielu wyobraża sobie życie bez tego pojazdu. 
Żeby zachęcić kierowców, w ramach Zrównoważonego Transportu Drogowego, urzędnicy wprowadzili specjalną, obowiązującą tylko dziś promocję. Ci, którzy zdecydowali się zostawić samochód w domu mogli liczyć na bezpłatne przejazdy komunikacją miejską. Ta promocja obowiązuje również w piątkową noc.
Urzędnicy liczą, że ci, którzy wybrali transport zbiorowy, będą z niego korzystać częściej. Taki jest cel tej akcji. Ale większym sposobem z pewnością byłyby niższe ceny biletów MPK. Tymczasem rok temu zwykły – podrożał o 40 groszy i kosztuje teraz dwa złote osiemdziesiąt groszy, zaś ceny biletów okresowych zostały na tym samym poziomie. Żeby przez miesiąc jeździć dowolnymi autobusami, czy trolejbusami bez żadnych ograniczeń trzeba zapłacić 84 złote. 
Materiał w Panoramie:

Author: Porozumienie Rowerowe

Grupa nieformalna pod Towarzystwem Dla Natury i Człowieka działająca na rzecz infrastruktury rowerowej w Lublinie oraz szeroko pojętą edukację.