Prasówka: Jak przejechać przez Lublin na rowerze i przeżyć? [Dziennik Wschodni]

Jak poruszać się po jezdni? Kiedy można zjechać na chodnik? Rowerzyści organizują darmowe warsztaty w Lublinie z bezpiecznej jazdy po mieście.
Zajęcia mają pomóc wszystkim tym, którzy chcą dojeżdżać do pracy lub szkoły rowerem, ale nie czują się zbyt pewnie, lawirując jednośladem między samochodami. Nierzadko tacy rowerzyści decydują się na jazdę chodnikiem. A to z kolei często jest niezgodne z prawem. 

– Tylko po kilku chodnikach w Lublinie można jechać rowerem zgodnie z prawem – mówi Aleksander Wiącek z Porozumienia Rowerowego. Co ważne, inne zasady obowiązują, gdy pada deszcz.
Zajęcia będą prowadzone w 10-osobowych grupach, w piętnastu różnych terminach. Dzięki temu, udział w warsztatach może wziąć łącznie 150 osób.
Przejazd przez miasto ma trwać dwie godziny. Cykliści podpowiedzą, jak zachować się tam, gdzie nie ma żadnych udogodnień dla jednośladów i trzeba poruszać się razem z samochodami.
W trakcie zajęć będzie można również poznać wszystkie rodzaje tras rowerowych, które można spotkać w Lublinie. To ścieżki rowerowe, ciągi pieszo-rowerowe, wydzielone dla jednośladów pasy w jezdni czy też rondo dla rowerów u zbiegu ścieżek obok mostu na Bystrzycy.
Rowerzyści nauczą się też skrótów, z których można skorzystać, by ominąć szczególnie trudne miejsca.
– Często ludzie nie znają tras, którymi mogliby dojeżdżać do pracy lub szkoły. Po drodze mają ruchliwe jezdnie, ale w wielu przypadkach można je ominąć, jadąc lokalnymi uliczkami czy ścieżkami dostępnymi dla samochodów – dodaje Wiącek.
Warsztaty organizuje Towarzystwo dla Natury i Człowieka. Zajęcia są bezpłatne. Zgłosić się można pisząc na adres LublinRowerem@gmail.com.
Każdy uczestnik dostanie odblaskową opaskę i papierową wersję „Przewodnika miejskiego rowerzysty po Lublinie”. Jesienią podobne zajęcia, choć na łatwiejszych trasach, mają być zorganizowane dla uczniów podstawówek.
Źródło: Dziennik Wschodni, 5.IX.2013
Dominik Smaga

Author: Porozumienie Rowerowe

Grupa nieformalna pod Towarzystwem Dla Natury i Człowieka działająca na rzecz infrastruktury rowerowej w Lublinie oraz szeroko pojętą edukację.