Prasówka: Już za miesiąc ma działać wypożyczalnia rowerów w Lublinie. Będzie na czas? [Dziennik Wschodni]

Tylko miesiąc został do terminu planowanego uruchomienia sieci wypożyczalni z 400 miejskimi rowerami. Czy wszystko będzie gotowe na czas? – Nie było żadnych zmian w umowie – odpowiadają w Ratuszu
Teoretycznie każda z 40 planowanych wypożyczalni powinna działać już 29 sierpnia. Taki termin został wpisany do umowy z dostawcą systemu i zarazem jego przyszłym operatorem. 
Urządzenia mają stać na wyznaczonych utwardzonych placach, ale nie wszystkie te miejsca są jeszcze gotowe, choć powinny być wykonane do końca czerwca. – Do zrobienia jest jeszcze kilka takich placów – mówi Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. W niektórych miejscach konieczne są poprawki, w innym trzeba przestawić słup ogłoszeniowy.
Dopiero wtedy, gdy wszystko będzie gotowe, można będzie myśleć o ustawianiu urządzeń. Operator nie chce rozciągać w czasie ich montażu, tylko w miarę możliwości stawiać je równocześnie. Niepodłączone do systemu urządzenia były narażone na ataki wandali.
Ale brakuje nie tylko placów pod automatyczne wypożyczalnie. Dopiero w tym tygodniu może być zatwierdzony projekt graficzny stacji rowerowych. Wygląd samego roweru został już zaakceptowany przez miasto – tak przynajmniej twierdzą urzędnicy, ale projektu nie chcą na razie pokazywać.
Nadal nie ma też ustalonego cennika. Znane są tylko maksymalne stawki podane w momencie przetargu na operatora wypożyczalni. Pierwsze 20 minut jazdy powinno być bezpłatne, Za korzystanie z roweru do 30 minut zapłacimy nie więcej niż 1,50 zł, za godzinę najwyżej 2,20 zł, stawka za drugą godzinę nie przekroczy 3 zł, a za każdą kolejną 4 zł.
Wiadomo już za to, gdzie znajdzie się biuro obsługi Lubelskiego Roweru Miejskiego. – Operator systemu poinformował nas, że znalazł lokal przy ul. Orlej – mówi Kieliszek. Czy wszystko będzie gotowe na czas? – Nie było żadnych zmian w umowie co do terminu, nie podpisywaliśmy aneksu, data 29 sierpnia nadal jest wiążąca – odpowiada.
Tu będą ścieżki
Na przełomie sierpnia i września powinno się zakończyć wyznaczanie tras rowerowych powiązanych z systemem wypożyczalni. Wydzielone pasy dla jednośladów mają powstać na ul. Diamentowej, Dunikowskiego, Grabskiego, ul. Kalinowszczyzna, Morwowej, Radziszewskiego, Turystycznej, Wileńskiej, Wojciechowskiej, Zamojskiej, Wyszyńskiego i Zbożowej.
Źródło:
Dziennik Wschodni
Dominik Smaga

Author: Porozumienie Rowerowe

Grupa nieformalna pod Towarzystwem Dla Natury i Człowieka działająca na rzecz infrastruktury rowerowej w Lublinie oraz szeroko pojętą edukację.