Prasówka: Lubelski Rower Miejski: 40 wypożyczalni z 400 rowerami. Za 5 mln zł [MM Lublin]

Ponad pięć milionów złotych zapłaci miasto za system Lubelskiego Roweru Miejskiego. Sieć 40 wypożyczalni z 400 rowerami ma być gotowa do końca sierpnia.
Wczoraj w Ratuszu otwarte zostały oferty firm, które stanęły do przetargu na stworzenie systemu i zarządzanie nim do końca października 2019 r. Na budowę sieci wypożyczalni Ratusz zarezerwował sobie 5,5 miliona złotych. 
W tym limicie zmieściła się tylko wrocławska spółka Nextbike Polska z ceną 5,2 mln złotych. Jest ona operatorem Wrocławskiego Roweru Miejskiego, BemowoBike i Veturilo w Warszawie, Opole Bike, Poznańskiego Roweru Miejskiego oraz Roweru Trójmiejskiego w Sopocie. Droższa (5,7 miliona zł) jest oferta firmy BikeU z Warszawy. Więcej ofert nie było. Zarządca systemu będzie jednocześnie jego dzierżawcą. Zostanie zobowiązany do uruchomienia w ścisłym centrum Lublina punktu obsługi klientów.
Warunki przetargu zostały określone tak, że liczy się tylko cena. Niedawno do magistratu od jednego z zainteresowanych wykonawców wpłynęła prośba o zmianę kryteriów tak, by przy ocenie ofert była brana pod uwagę także jakość. Ratusz odmówił.
Za korzystanie z rowerów trzeba będzie płacić. Już teraz wiadomo jednak, że miasto będzie wymagać, by początkowy czas, najprawdopodobniej 20 minut, był darmowy. Ceny za dłuższe wypożyczenia nie będą mogły być wyższe od maksymalnych stawek, które narzuci miasto. Możliwe ma być korzystanie z biletu elektronicznego i karty płatniczej, albo płatność przez SMS. Osoby, które nie będą zarejestrowane w systemie będą zobowiązane do zapłaty kaucji zwrotnej. Ci, którzy podpadną, roweru już nie wypożyczą.
Pieniądze z tych opłat trafią do zarządcy, który będzie musiał tylko płacić miastu czynsz za dzierżawę systemu w wysokości 42 tys. złotych rocznie. Jego obowiązkiem będzie też dbanie o sprawność i dostępność jednośladów. Za uchybienia mają być kary.
Wypożyczalnie mają działać od kwietnia do końca października, choć terminy te nie są sztywne i jeśli pogoda będzie przemawiać za ich zmianą, to będą mogły być zmienione. Stacje rowerowe będą wyposażone w co najmniej jedną kamerę monitoringu, a położenie poszczególnych jednośladów będzie śledzone przez czujniki GPS.
Magistrat wymaga również 40 audioprzewodników z nagraniami o zabytkach i możliwością prezentacji na wyświetlaczu informacji o oglądanym obiekcie.
Źródło:
Moje Miasto Lublin
Dominik Smaga
http://www.mmlublin.pl/470376/2014/1/16/lubelski-rower-miejski–wypozyczalni-z–rowerami-za–mln-zl?category=news

Author: Porozumienie Rowerowe

Grupa nieformalna pod Towarzystwem Dla Natury i Człowieka działająca na rzecz infrastruktury rowerowej w Lublinie oraz szeroko pojętą edukację.