[Prasówka] Lublin będzie miał dwa razy więcej rowerów miejskich

Lubelski ratusz planuje podwoić liczbę lokalizacji stacji wypożyczalni roweru miejskiego. Do wakacji ma powstać 40 kolejnych takich punktów.

To efekt dużego powodzenia systemu roweru miejskiego, który ruszył w ubiegłym roku. Jesienią 2014 roku, podczas zaledwie 73 dni funkcjonowania, odnotowano prawie 130 tysięcy wypożyczeń rowerów w Lublinie.
Urzędnicy po konsultacjach społecznych zdecydowali, że podwoi się nie tylko liczba punktów wypożyczeń, ale i jednośladów – ma ich być 800 w całym mieście. Mają być finansowane z budżetu obywatelskiego na 2015 rok i budżetu miasta. Radni się zajmą tą sprawą na sesji w marcu. – Pojawią się też stacje podmiotów komercyjnych, z którymi aktualnie negocjuje Nextbike, operator systemu – informuje Karol Kieliszek z urzędu miasta.

Wśród propozycji nowych lokalizacji są zarówno te w centrum, jak np. rejonie skrzyżowania ulic Narutowicza i Okopowej czy Wieniawskiej i Lubomelskiej, jak i punkty w dzielnicach m.in. na ulicach Dziewanny, Hutniczej, czy Węglarza.
Budowa jednej stacji to wydatek ponad 60 tysięcy złotych, a zakup jednego jednośladu dwóch tysięcy złotych.
Lubelska wypożyczalnia rowerów ma znowu działać od 1 kwietnia, przez co najmniej pół roku.


ŹródłoRadio Lublin

Autor: LeW

Author: Porozumienie Rowerowe

Grupa nieformalna pod Towarzystwem Dla Natury i Człowieka działająca na rzecz infrastruktury rowerowej w Lublinie oraz szeroko pojętą edukację.