Prasówka: Lublin przyjazny rowerzystom [TVP Lublin]

Być jak Kopenhaga, albo co najmniej Wrocław. To miasta bardzo przyjazne rowerzystom. Taki chce być też Lublin. Ostatnio wiele się zmienia: powstają ścieżki rowerowe, za 2 miesiące powstanie miejska wypożyczalnia rowerów. Co jeszcze musi się zmienić w mieście, żeby zachęcić do jeżdżenia rowerem do pracy, do korzystania z niego na co dzień, dyskutowano dziś w Lublinie na ogólnopolskim Kongresie Rozwoju Ruchu Rowerowego.
To ścieżka rowerowa przy ulicy Filaretów w Lublinie. Ostatnio jedna z najsłynniejszych w mieście przez poprawki drogowców, ale i przez to, że jest jedną z niewielu, na której zamiast nielubianej przez rowerzystów kostki brukowej położono asfalt.
Takich ścieżek powstanie więcej. W tym roku blisko 30 kilometrów dróg i pasów rowerowych. We wrześniu powstanie system wypożyczalni rowerów miejskich. Będzie 400 rowerów dostępnych w 40. stacjach. To ważny krok do stworzenia miasta przyjaznego rowerzystom.
Lublin zmienia się, ale wciąż jest wiele do zrobienia. Świadczy o tym chociażby fakt, że to przed Centrum Kultury w Lublinie, gdzie dziś odbywał się Kongres Rozwoju Ruchu Rowerowego, nie ma stojaków; rowerzyści sobie jakość poradzili…
O tym, jak ułatwić życie rowerzystom, co zrobić, żeby miasto było im przyjazne, o stojakach i o nowych ścieżkach dyskutowali dziś w Lublinie rowerzyści, władze miasta, przedstawiciele organizacji pozarządowych, goście z kraju i zagranicy – na II Kongresie Rozwoju Ruchu Rowerowego.
Lublin chciałby, żeby w 2025 roku, 15 proc. wszystkich osób poruszających się po mieście, to byli rowerzyści. Rowerowa rewolucja może się udać. Nie można czekać – uważają przedstawiciele Urzędu Miasta z Wrocławia. Wrocław jest jednym z najbardziej przyjaznych miast dla rowerzystów. Lublin chce być jak Kopenhaga. Tam rowerzyści mają jak w raju. Nowe ścieżki, pasy rowerowy, stojaki to podstawa, ale ważne są też przepisy ułatwiające poruszanie się jednośladem po mieście.
II Kongres Rozwoju Ruchu Rowerowego potrwa do jutra. Jego celem jest wprowadzenie ułatwień dla rowerzystów w całej Polsce. (TVP Lublin)
Źródło:
TVP Lublin
Materiał z Panoramy Lubelskiej można obejrzeć na stronie TVP Lublin:

Author: Porozumienie Rowerowe

Grupa nieformalna pod Towarzystwem Dla Natury i Człowieka działająca na rzecz infrastruktury rowerowej w Lublinie oraz szeroko pojętą edukację.