Prasówka: Lublin przyłączył się do Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu [Kurier Lubelski]

Lublin przyłączył się do akcji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Kulminacja czeka nas w piątek, kiedy właściciele samochodów będą za darmo korzystać z miejskiej komunikacji.
Zaczęło się od happeningu zorganizowanego na rogu Krakowskiego Przedmieścia i 3 Maja. Pokazano, jak niewiele miejsca zajmują rowery w porównaniu z samochodami. Na jednym miejscu parkingowym dla aut zmieściło się dziesięć jednośladów. 
W piątek każdy kierowca w Lublinie za darmo skorzysta z miejskiej komunikacji. Musi jedynie mieć przy sobie aktualny dowód rejestracyjny swojego auta.

Kierowcy, którzy przesiądą się na jeden dzień do autobusu, dostaną naklejki promujące akcję „Dzień bez samochodu”.
– Ułatwi nam to sprawdzenie, jak wiele osób przyłączyło się do akcji. Przygotowaliśmy 3 tysiące naklejek – informuje Justyna Góźdź, rzeczniczka prasowa Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie. 
W niedzielę, od godziny 12 do 16, na odcinku Krakowskiego Przedmieścia, od ulicy 3 Maja do Ewangelickiej, odbędzie się Parking Piknik. 
– Zajmiemy miejsce, na którym zazwyczaj stoją samochody – mówi Krzysztof Gorczyca z Towarzystwa dla Natury i Człowieka z Lublina. „Na kilka godzin odzyskajmy parking dla ludzi. Zapraszamy na parkingowe piknikowanie – znajdzie się miejsce na gry planszowe, piknikowy kocyk i leżak, czytelnię, przestrzeń zabaw dla dzieci. Weź swoje ulubione smakołyki i poczęstuj innych” – tak organizatorzy reklamują niedzielne spotkanie. 
W niedzielę, 22 września, będzie można też za darmo przejechać się trolejbusem turystycznym ZIU-tek. Przystanek początkowy jest przy Bramie Krakowskiej. Trolejbus będzie kursował co godzinę między godz. 12 a 16. W programie są m.in. warsztaty bezpiecznej jazdy rowerem i gra miejska. Więcej na: www.ekolublin.pl
Źródło:
Kurier Lubelski
Małgorzata Szlachetka

Author: Porozumienie Rowerowe

Grupa nieformalna pod Towarzystwem Dla Natury i Człowieka działająca na rzecz infrastruktury rowerowej w Lublinie oraz szeroko pojętą edukację.