Prasówka: Masa krytyczna. Chcą bezpiecznego połączenia rowerowego Lublina i Świdnika [TVP Lublin, Radio Lublin]

Miłośnicy rowerzystów zorganizowali Masę Krytyczną. To oddolna inicjatywa cyklistów, której celem jest pokreślenie ich udziału w ruchu drogowym. Tym razem rowerzyści manifestowali poparcie dla budowy bezpiecznego oraz wygodnego połączenia rowerowego Lublina i Świdnika.
Rowerzyści wyruszyli z centrum miasta. W manifestacji poparcia stworzenia trasy rowerowej z Lublina do Świdnika wzięło udział kilkudziesięciu cyklistów. 
Ich zdaniem, wybudowanie obwodnicy Lublina utrudniło przejazd jednośladem – zwłaszcza w rejonie węzła Zadębie a także w okolicach dzielnicy Felin. Podkreślają, że rower staje się coraz bardziej popularnym środkiem transportu. Dlatego stworzenie trasy rowerowej Lublin-Świdnik poprawiłoby bezpieczeństwo rowerzystom i ułatwiło poruszanie się tą trasą.
Rowerzyści zachęcają także władze obu miast, aby jak najszybciej postarali się o pieniądze na tę inwestycję. Lubelscy urzędnicy zapewniają, że przeanalizują ich postulaty. 
Na razie, jedyne na co mogą liczyć miłośnicy roweru to plany uruchomienia w Lublinie, pod koniec wakacji, systemu miejskiego roweru. To około 30 kilometrów nowych ścieżek i pasów rowerowych, które powstaną razem z wypożyczalniami rowerów. W 40 stacjach będzie można skorzystać z 400 jednośladów. 
Źródło:
TVP Lublin
Materiał z Panoramy Lubelskiej dostępny na:
Radio Lublin

Czy Lublin i Świdnik połączą ścieżki rowerowe? Walczą o to cykliści z obu miast 
Cykliści z Lublina i Świdnika walczą o rowerowe połączenie obu miast. Dzisiejsza odsłona rowerowej Masy Krytycznej jest tylko jednym z elementów tej batalii.
– Chcemy pokazać, że z tej formy połączenia korzysta bardzo wielu ludzi – mówi Aleksander Wiącek z Porozumienia Rowerowego Lublin…
W grę wchodzą trzy warianty: pierwszy w rejonie ulicy Andersa, Mełgiewskiej i Zadębia z kładką nad torami, drugi wzdłuż linii lasu i torów do strefy ekonomicznej i trzeci – odcinek od dróg serwisowych w rejonie Kalinówki do pętli na Majdanku. 
Koszt realizacji tych planów szacowany jest na kilka milionów złotych. Zdaniem naszego rozmówcy to wydatek niewielki, biorąc pod uwagę koszt inwestycji drogowych realizowanych w mieście.
W ramach dzisiejszej akcji grupy rowerowe ze Świdnika i Lublina spotkają się na granicy miast w rejonie ulicy Rataja. Następnie, połączone rowerowe siły Lublina i Świdnika przejadą pod Ratusz na placu Łokietka.
Źródło:
Radio Lublin
Cezary Potaczuk
Materiał dźwiękowy dostępny na:

Author: Porozumienie Rowerowe

Grupa nieformalna pod Towarzystwem Dla Natury i Człowieka działająca na rzecz infrastruktury rowerowej w Lublinie oraz szeroko pojętą edukację.