Prasówka: Mniej rowerzystów i interwencji. Patrol podsumowuje swoją akcję [Dziennik Wschodni]

143 godziny w terenie, 1504 przejechane kilometry i 125 osób przeszkolonych z pierwszej pomocy. Rowerowy Patrol Pierwszej Pomocy podsumował tegoroczną akcję.
– W tym roku mieliśmy zdecydowanie mniej interwencji niż w ubiegłym. Powodem mogła być pogoda. Upały i deszcze sprawiły, że mniej ludzi wyjeżdżało rowerami na ścieżki. Aż 10 razy z powodu niesprzyjającej aury musieliśmy odwołać patrol – opowiada Anna Drwal, zastępca koordynatora projektu. – Cieszy nas jednak fakt, że do naszej akcji przyłączyło się bardzo dużo osób. W tym roku większość z 23 wolontariuszy nie miało jeszcze ukończonych 18 lat. 

W tym roku lubelskie ścieżki przemierzało 23 wolontariuszy (fot. Rowerowy Patrol Pierwszej Pomocy)

Wolontariusze Rowerowego Patrolu Pierwszej Pomocy wyjechali na lubelskie ścieżki 1 lipca. Przez półtora miesiąca spędzili 143 godziny w terenie i przejechali ponad 1500 km. – Tegoroczne interwencje nie były, na szczęście dla rowerzystów, zbyt poważne. Tylko raz, na 32 interwencje wzywaliśmy karetkę. W ubiegłym roku mieliśmy sześć takich wezwań i aż 84 interwencje – dodaje Anna Drwal. – W szkoleniach z udzielania pierwszej pomocy wzięło udział 125 osób, podczas gdy w ubiegłym roku mieliśmy 150 uczestników. 
– Zdecydowałem się na ponowny udział w akcji, ponieważ jest mało ludzi, którzy wiedzą, jak profesjonalnie udzielić pierwszej pomocy. Nie trzeba się bać, bo stanu poszkodowanego na pewno nie pogorszymy. Trzeba jednak pokonać barierę strachu, np. przed widokiem i zapachem krwi czy otwartych złamań – opowiada Michał Pylak, uczestnik akcji, który brał udział w przygotowaniach do uruchomienia patrolu. 
Rowerowy Patrol Pierwszej Pomocy to projekt Stowarzyszenia Akademia Wolontariatu. Organizatorom chodzi o szybkie przemieszczanie się ścieżką rowerową prowadzącą z centrum Lublina nad Zalew Zemborzycki i udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanym, a w razie poważniejszych wypadków o szybkie wezwanie pomocy. 
Wolontariusze współpracują z policjantami i strażnikami miejskimi. – Dotychczasowe edycje były realizowane dzięki pieniądzom z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej. Jeśli w przyszłym roku dostaniemy fundusze, to na pewno znowu pojawimy się na lubelskich ścieżkach – mówi Drwal. – W projekcie może wziąć udział każdy, kto przejdzie bezpłatne szkolenie z udzielania pierwszej pomocy i ma skończone 16 lat. Szkolenia prowadzą lekarze medycyny ratunkowej i ratownicy medyczni.
Źródło:
Dziennik Wschodni
Katarzyna Prus

Author: Porozumienie Rowerowe

Grupa nieformalna pod Towarzystwem Dla Natury i Człowieka działająca na rzecz infrastruktury rowerowej w Lublinie oraz szeroko pojętą edukację.