Prasówka: Na dwóch kółkach przez Europę. Studenci pokonają 4 tys. kilometrów [Dziennik Wschodni]

Przed Michałem Czajką (na zdjęciu po lewej) i Piotrem Ziębowiczem ponad 4 tys. kilometrów do pokonania na rowerach. Studenci wyruszyli w środę z Lublina. Miną Słowację, Węgry, Rumunię, Serbię i Czarnogórę. A dalej? Gdzie koła poniosą.

(fot. Wojciech Nieśpiałowski)

To nie pierwszy taki wyczyn dwóch studentów fizjoterapii. W 2011 roku przejechali 3 tys. km przez Czechy, Austrię, Słowenię, wybrzeże chorwackiego Adriatyku, Bośnię, Węgry, Słowację. Rok później wybrali się m.in. do Włoch, Francji i Szwajcarii.
Dziennie będą pokonywać średnio 100 km. Nie mają zarezerwowanych noclegów, liczą na przychylność ludzi i… wielką przygodę. Takie zdarzały się już wcześniej. – Na Węgrzech rozpętała się burza, schowaliśmy się pod marketem. Podeszło do nas trzech młodych chłopaków. Zabrali nas do opuszczonego miasteczka ogrodzonego wielkim murem. Znaleźli sposób, żeby tam wejść. Tej nocy spaliśmy w starym teatrze – mówi Michał Czajka.
Najważniejszy jest sprawny sprzęt, niekoniecznie z najwyższej półki. – Mam rower za 1400 zł. Potrzebne są też sakwy i wytrzymały bagażnik. W tym roku kupiłem sobie także przyczepkę – tłumaczy Czajka.
Wyprawę studentów z Lublina można śledzić na facebookowej stronie „Bike Freaks”. Kilka godzin po wyjeździe zamieścili już pierwszy wpis: „Wyruszyliśmy spod ratusza o 10.30 z uśmiechem na twarzach i pozytywną zajawką. W chwili obecnej złapała nas burza i schroniliśmy się na przystanku autobusowym niedaleko Żółkiewki.”
Źródło:
Dziennik Wschodni
http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20140723/LUBLIN/140729816

Notatka i zdjęcia z Kuriera Lubelskiego:

Pasjonaci mają już na koncie dwie wspólne wyprawy, podczas których przemierzyli dystans ponad 9 tys. km. – Tym razem nasza trasa wiedzie przez Słowację, Węgry, Rumunię, Serbię i Czarnogórę. Później może zawitamy do Macedonii, Albanii a nawet Grecji, jeżeli wystarczy nam czasu – relacjonuje Michał Czajka. 

Po powrocie cyklistom marzy się zorganizowanie kolejnej podróży, tym razem dookoła świata.

http://www.kurierlubelski.pl/artykul/3516091,dwaj-studenci-z-lublina-jada-na-podboj-europy-rowerem-zdjecia,id,t.html

Author: Porozumienie Rowerowe

Grupa nieformalna pod Towarzystwem Dla Natury i Człowieka działająca na rzecz infrastruktury rowerowej w Lublinie oraz szeroko pojętą edukację.