Prasówka: Pasy dla rowerów na czternastu lubelskich ulicach już gotowe. Z Czubów do centrum rowerem [Kurier Lubelski

W całym Lublinie zakończyło się malowanie nowego oznakowania dla specjalnie wydzielonych na jezdniach pasów dla rowerzystów.

Plątaninę pasów zobaczyli kierowcy wczoraj przed południem na ul. Zamojskiej. (© Zdjęcie Czytelnika)


Wtorkowe malowanie pasów na ul. Wyszyńskiego i ul. Zamojskiej wywołało wśród kierowców niemałe zamieszanie. Odebraliśmy telefon od zdenerwowanego Czytelnika, który powiadomił nas, że znaki poziome wykluczają znaki pionowe. Przesłał nam też zdjęcia, na których widać plątaninę pasów na drodze. Jak się okazało, był to chwilowy chaos spowodowany wyznaczaniem pasów dla rowerów, które będą jeździć po mieście dzięki projektowi „Europejska Stolica Turystyki Rowerowej”, a niepotrzebne pasy, które mogły zmylić kierowców, zostały wytarte przez pracowników zaraz po zakończeniu malowania. 
– Wszystkie zaplanowane w projekcie pasy dla rowerzystów zostały już przygotowane i czekają na uzupełnienie piktogramami przedstawiającymi rower – mówi Michał Przepiórka, oficer rowerowy Urzędu Miasta w Lublinie. Przypomnijmy, że pasy powstały na czternastu lubelskich ulicach, m.in. na Diamentowej, Radziszewskiego i Turystycznej, a ich malowanie rozpoczęło się w piątek od ul. Wileńskiej. We wtorek pracownicy przenieśli się do centrum miasta. – Poprzez wytyczenie pasów dla rowerów na ul. Zamojskiej i Wyszyńskiego powstanie pierwsza droga rowerowa do centrum. Dzięki niej mieszkańcy na przykład Czubów bez problemu będą mogli dojechać do pracy jednośladem – mówi Przepiórka. 
Dzięki przeznaczonym na ten cel 8,85 mln złotych, z czego 2,27 mln ze środków unijnych, obok specjalnie wydzielonych pasów powstanie także ok. 30 km ścieżek rowerowych. Nowe drogi dla jednośladów pojawią się m.in. wzdłuż alei Kompozytorów Polskich i ul. Janowskiej. 
Nowe oznakowanie ma służyć także lublinianom, zamierzającym korzystać z wypożyczalni miejskich rowerów, która wkrótce ma rozpocząć działalność. Do dyspozycji będzie 400 jednośladów rozmieszczonych w 40 stacjach w różnych dzielnicach Lublina. 
Źródło:
Kurier Lubelski
Agata Wójcik

Author: Porozumienie Rowerowe

Grupa nieformalna pod Towarzystwem Dla Natury i Człowieka działająca na rzecz infrastruktury rowerowej w Lublinie oraz szeroko pojętą edukację.