Prasówka: Przyciski rowerowe z ulic Lublina pod lupą wojewody [Kurier Lubelski]

Środowisko lubelskich rowerzystów alarmuje, że przyciski na przejazdach rowerowych w Lublinie są nielegalne. Wojewoda przyjrzy się sprawie.
W skardze na prezydenta Lublina Porozumienie Rowerowe – Towarzystwo dla Natury i Człowieka pisze, że zgodnie z obowiązującym prawem zielone światło dla rowerzystów powinno się zmieniać automatycznie. – W tej chwili rowerzyści są dyskryminowanymi uczestnikami ruchu, bo muszą przed przejazdem rowerowym zatrzymać się i wcisnąć przycisk, gdy tymczasem samochody dostają od razu zielone światło – argumentuje Michał Wolny z Porozumienia Rowerowego. Skarga na początku października dotarła do wojewody, urząd właśnie wysłał odpowiedź. „W ocenie wojewody lubelskiego zamontowanie przez prezydenta miasta Lublin przycisków sygnalizacji świetlnej posiadającej detektory ruchu na skrzyżowaniach z przejazdami rowerowymi jest nieuprawnione.” – czytamy.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni, że wojewoda tak jednoznacznie i skutecznie podjął temat – komentuje Michał Wolny. W tym samym piśmie czytamy, że urzędnicy wojewody do 31 grudnia przyjrzą się projektom organizacji ruchu skrzyżowań z przejazdami rowerowymi, na których są przyciski dla rowerzystów. Dopiero wynikiem tej kontroli może być skierowanie do ratusza „wniosku o usunięcie naruszeń”. – Przeprowadzimy wizję lokalną wspólnie z Zarządem Dróg i Mostów. Poprosiliśmy też policję o dane dotyczące wypadków w tych miejscach – zapowiada Marcin Bielesz, rzecznik wojewody. Co na to ratusz? – Nowe sygnalizacje na ulicach Lublina posiadają już detekcję automatyczną rowerów (bez przycisków). Tu przykładem niech będą sygnalizacje: na rondzie pod ZUS-em, na skrzyżowaniu ul. Jana Pawła II i ul. Filaretów, na skrzyżowaniu al. Spółdzielczości Pracy i ul. Dożynkowej, na rondzie pod Zamkiem. Bez przycisków dla rowerzystów- wylicza Karol Kieliszek z UM Lublin. I dodaje: – Bez przycisków dla rowerzystów będzie również sygnalizacja, która niebawem pojawi się na skrzyżowaniu ul. Armii Krajowej i ul. Orkana.
Źródło:
Kurier Lubelski
Małgorzata Szlachetka

Author: Porozumienie Rowerowe

Grupa nieformalna pod Towarzystwem Dla Natury i Człowieka działająca na rzecz infrastruktury rowerowej w Lublinie oraz szeroko pojętą edukację.