Prasówka: Rowerzyści chcą bezpiecznego połączenia Lublina ze Świdnikiem [Kurier Lubelski]

W tej sprawie w piątek wyjadą na ulice. Organizatorzy szacują, że w tej nietypowej Masie Krytycznej może wziąć udział nawet kilkaset osób.
– Problem rowerowego przejazdu ze Świdnika do Lublina istnieje od wielu lat. Ostatnio jednak, po wybudowaniu obwodnicy, się nasilił – tłumaczy Aleksander Wiącek z Porozumienia Rowerowego, które organizuje przejazd. Podkreśla, że nowa infrastruktura nie jest dostosowana do potrzeb rowerzystów. – Naszym zdaniem ten problem można rozwiązać. Wytyczyliśmy dwie trasy, którymi przejazd dla rowerzystów byłby możliwy – tłumaczy. Pierwsza z nich wiedzie przez ul. Mełgiewską, druga przez ul. Rataja w Lublinie i Dworcową w Świdniku. – Będziemy lobbować szczególnie za tą drugą opcją. A konkretnie za utworzeniem specjalnych pasów rowerowych na drodze – mówi Wiącek. 

Organizatorem przejazdu jest Porozumienie Rowerowe (© Jacek Babicz/archiwum)

Co na to lubelski ratusz? – Zależy nam na rozwijaniu połączeń dla rowerzystów. Przyjrzymy się tym postulatom – zapewnia Beata Krzyżanowska, rzeczniczka prezydenta Lublina. 
Porozumienie Rowerowe chce, by o pomysłach usłyszało jak najwięcej osób. Dlatego piątkowy przejazd pod nazwą Masa Krytyczna ma być manifestacją w tej sprawie. W wydarzeniu, wezmą udział miłośnicy dwóch kółek z Lublina i Świdnika. 
Zbiórkę zaplanowano na godz. 18 w dwóch miejscach. W Lublinie rowerzyści spotykają się na placu przed Domem Towarowym Sezam (dawny pedet) u zbiegu Krakowskiego Przedmieścia i ul. Kapucyńskiej w Lublinie. Natomiast miejscem spotkania w Świdniku jest plac Konstytucji 3 Maja. Około godz. 18.15 grupy wyjadą sobie naprzeciw. Spotkają się na parkingu przy supermarkecie Stokrotka przy ul. Władysława Jagiełły. Tam omówią postulaty i zrobią sobie pamiątkowe zdjęcie. Następnie razem zameldują się pod lubelskim ratuszem na placu Łokietka. 
W wydarzeniu może wziąć udział każdy. Wystarczy o wyznaczonej godzinie pojawić się w miejscu zbiórki. – Jeśli pogoda dopisze, w przejeździe może wziąć udział nawet kilkaset osób – szacuje Wiącek
Źródło:
Kurier Lubelski
Ewa Pajuro

Author: Porozumienie Rowerowe

Grupa nieformalna pod Towarzystwem Dla Natury i Człowieka działająca na rzecz infrastruktury rowerowej w Lublinie oraz szeroko pojętą edukację.