Prasówka: Ruszył miejski system wypożyczania rowerów [Rzeczpospolita]

Miejski system wypożyczania rowerów ruszył w Lublinie. Do dyspozycji mieszkańców i turystów jest 400 rowerów w 40 stacjach. W mieście jest prawie 100 km tras rowerowych.
Prezydent Lublina Krzysztof Żuk podkreślił, że uruchomienie wypożyczalni rowerów było postulatem środowisk młodych ludzi. „Podążamy za nowocześnie zarządzanymi miastami, gdzie tego typu systemy wypożyczania rowerów cieszą się dużą popularnością. Dla młodzieży rower staje się alternatywnym środkiem transportu w stosunku do samochodu. W niemieckich miastach jest mniej samochodów niż w polskich w stosunku do liczby ludności” – powiedział Żuk.
Żuk zapowiedział rozbudowę systemu, zwiększanie liczby rowerów i wypożyczalni. „Jeśli w śródmieściu chcemy mieć mniej samochodów, to musimy mieszkańcom zapewnić więcej takich wypożyczalni. Będziemy kontynuowali ten program, już w przyszłorocznym budżecie będą środki na kolejny etap” – dodał Żuk.
Jeszcze przed uruchomieniem wypożyczalni do komputerowego systemu umożliwiającego korzystanie z miejskich rowerów zarejestrowało się ponad 4 tys. osób. „To więcej niż w innych miastach na starcie systemu. Lublin ma drugi, największy po Warszawie, system rowerowy w Polsce, 400 rowerów i 40 stacji. W stolicy gdzie wypożyczalnie istnieją od dwu lat jest blisko 3 tys. rowerów i 200 stacji” – powiedział Tomasz Wojtkiewicz prezes firmy Nextbike Polska, która zarządza wypożyczalniami w Lublinie, a także innych miastach.
Aby korzystać z wypożyczalni trzeba się zarejestrować przez internet lub w biurze obsługi klienta i wpłacić na konto co najmniej 10 zł. Pierwsze 20 minut jazdy wypożyczonym rowerem jest bezpłatne, godzinę można jeździć za złotówkę. Druga godzina kosztuje 3 zł, a trzecia i każda następna – 4 zł. Wypożyczalnie są automatyczne, wyposażone w elektryczne zamki otwierane na kod liczbowy, które zwalniają rowery.
Wypożyczalnie uruchomione zostały w piątkowe popołudnie, w sobotę użytkownicy będą mogli korzystać ze specjalnych promocji, a w poniedziałek – z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu – będzie można wypożyczać rowery za darmo.
Koszt projektu „Lubelski Rower Miejski” sięga prawie 9 mln zł, z czego 2,3 mln zł to dofinansowanie unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego lata 2007-2013. Ponad 5,1 mln zł kosztowała budowa stacji, zakup rowerów oraz systemu informatycznego do ich wypożyczania. Prawie 3,8 mln zł przeznaczonych zostało na wybudowanie 30 kilometrów nowych tras rowerowych, wytyczenie pasów rowerowych na jezdniach oraz przy chodnikach. Do końca roku w Lublinie ma być łącznie 100 km tras dla rowerów.
Korzystając z programu „Lubelski Rower Miejski” będzie można zwiedzać miasto. Z myślą o turystach menu stacji rowerowych zostało opracowane w kilku językach, są one wyposażone w mapki oraz audioprzewodniki.
Źródło:
Rzeczpospolita

Author: Porozumienie Rowerowe

Grupa nieformalna pod Towarzystwem Dla Natury i Człowieka działająca na rzecz infrastruktury rowerowej w Lublinie oraz szeroko pojętą edukację.