Prasówka: Ścieżka rowerowa nie jest dla wariatów [Dziennik Wschodni]

Pędzące „kolarzówki”, szaleni „górale” i bujający się rolkarze – to trzy plagi ścieżek rowerowych. W tym sezonie porządku pilnuje tu sześciu policjantów i dwóch strażników miejskich.
– Nigdy więcej nie pojawię się na ścieżce rowerowej wzdłuż Bystrzycy. Spokojnie sobie jechałem rowerkiem, gdy nagle pędzący młodzian na „góralu” tak mnie huknął, że wywinąłem kozła i walnąłem w ziemię. Na chwilę straciłem przytomność. A ten nawet się nie zatrzymał, aby zobaczyć, co się stało – mówi pan Leszek, 60-latek z Lublina.
Takie sytuacje są dobrze znane służbom mundurowym. Od początku sezonu rowerowego ścieżki patroluje dwóch strażników miejskich i sześciu policjantów. – Zwracamy uwagę na rowerzystów, którzy jeżdżą niebezpiecznie, za szybko lub całą szerokością ścieżki – zapewnia Robert Gogola, rzecznik miejskich strażników w Lublinie. 
– W ubiegłym sezonie na ścieżce nałożyliśmy ponad 180 mandatów. Ukarani zostali nie tylko rowerzyści, ale też osoby, które śmieciły, piły alkohol albo nieprawidłowo sprawowały opiekę nad psem – dodaje Gogola. 
W ubiegłym roku policja zanotowała na rowerowych ścieżkach w Lublinie sześć wypadków i cztery kolizje. 
– Do większości z nich doszło na skrzyżowaniach. Kierowcy samochodów nie udzielili pierwszeństwa rowerzystom – informuje Andrzej Fijołek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.
Kolejną plagą są rolkarze, którzy bujają się na ścieżce rowerowej. – Rolkarze i deskorolkarze są traktowani jak piesi. To nie kolarze, ich miejsce jest na chodniku lub wydzielonych ciągach pieszych – tłumaczy Fijołek. 
Policjanci przypominają, że rowerzyści muszą być trzeźwi. W przeciwnym razie ryzykują poważnymi sankcjami. 
– Na ścieżce obowiązuje ruch prawostronny, a wiec nie ma jeżdżenia ławą. I apeluję o zachowanie umiaru z prędkością. Ścieżka to nie tor wyścigowy – dodaje Fijołek. 
Rowerowe patrole policji i straży miejskiej patrolują ścieżki codziennie, od południa do godz. 22 (w sezonie letnim). Przypomnijmy, że rowerzysta na ścieżce jest karany według taryfikatora mandatów, ale bez punktów karnych.
Źródło: Dziennik Wschodni
Paweł Puzio

Author: Porozumienie Rowerowe

Grupa nieformalna pod Towarzystwem Dla Natury i Człowieka działająca na rzecz infrastruktury rowerowej w Lublinie oraz szeroko pojętą edukację.