[Prasówka] Świdnik też chce mieć miejski rower

Trwają rozmowy nad rowerowym połączeniem obu miast oraz wybudowanie stacji roweru miejskiego zgodnego z Lubelskim Rowerem Miejskim w Świdniku

moje.radio.lublin.pl

Świdnik chce rowerowego połączenia z Lublinem. Władze obu miast prowadzą rozmowy w sprawie rozbudowy istniejącego systemu stacji rowerowych.

– Świdnik sfinansowałby budowę swoich stacji, które byłyby kompatybilne z systemem roweru miejskiego działającym w Lublinie – mówi Karol Kieliszek z lubelskiego ratusza.
Władze Świdnika szukają lokalizacji dla maksymalnie pięciu stacji. Zdaniem cyklistów, przydałaby się jeszcze ścieżka rowerowa, która łączyłaby bezpiecznie oba miasta. Poza tym władze Świdnika przymierzają się do opracowania, jeszcze w tym roku, nowego układu ścieżek w mieście.

www.swidnik.pl

Coraz modniejsza jazda na rowerze, prężnie działające środowisko cyklistów w Świdniku zachęciły władze miasta do inwestycji w tej dziedzinie. Mamy już kilka kilometrów ścieżek rowerowych, wciąż jednak brakuje dogodnego połączenia z Lublinem. Trwają właśnie rozmowy obu gmin, mające na celu zmianę tej sytuacji.

– Chcemy połączyć oba miasta komunikacją rowerową – zdradza Andrzej Radek, zastępca burmistrza. – Rozmawiamy też z władzami Lublina na temat wybudowania w Świdniku, w ramach jednego, istniejącego już tam systemu, tzw. stacji rowerowych. Osoba, która wypożyczy jednoślad, będzie mogła poruszać się nie tylko po naszym mieście, ale również dojedzie do Lublina, by tam go zostawić. I na odwrót. Zastanawiamy się, ile powinno być stacji w Świdniku i gdzie je rozmieścić. Opierając się na lubelskich doświadczeniach, wydaje się, że na razie wystarczyłoby 40-50 rowerów, w 3-5 wypożyczalniach. Na pewno skonsultujemy plany z członkami Świdnickiej Masy Krytycznej. W tegorocznym budżecie mamy zapisane pieniądze na opracowanie koncepcji układu ścieżek rowerowych w Świdniku, która będzie zawierać lokalizacje wypożyczalni. Myślę, że to dobry punkt wyjścia.

Author: Porozumienie Rowerowe

Grupa nieformalna pod Towarzystwem Dla Natury i Człowieka działająca na rzecz infrastruktury rowerowej w Lublinie oraz szeroko pojętą edukację.