Prasówka: Tydzień Zrównoważonego Transportu w Lublinie: Zostaw auto w garażu i wsiądź do autobusu [Kurier Lubelski]

Lublin już po raz kolejny przyłączy się do obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, który rozpoczyna się we wtorek i potrwa do 22 września. 
Idea jest prosta: uświadomić ludziom, że istnieje alternatywa do jazdy po mieście samochodem. Organizatorzy kolejnych akcji chcą pokazać, że Lublin będzie mniej zakorkowany, jeśli większość z nas przesiądzie się do autobusów i trolejbusów albo na rower. 

Spotkanie w popularnym trolejbusie Ziutek w czasie Tygodnia Zrównoważonego Transportu. (© JB/archiwum)


W tym roku duży nacisk położony jest na promocję jazdy na rowerze. Na przykład w środę na placu Litewskim odbędą się zajęcia z bezpiecznej jazdy rowerem po mieście (godz.17-19.30), a w piątek na Moście Kultury przy Zamojskiej zostanie zorganizowana dwugodzinna akcja „Dzięki, że jeździsz rowerem!”.
Początek o godzinie 15. W Lublinie punktem kulminacyjnym obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu jest, zaplanowany na 22 września, piknik transportowy na placu Litewskim. Zabawa rozpocznie się o godz. 15. – Dwie godziny później zacznie się przejazd rowerami po mieście. Startujemy z placu Litewskiego. Spodziewamy się nawet kilkuset osób. Uczestnicy przejazdu wezmą udział w losowaniu roweru, stylizowanej holenderskiej damki – zapowiada Michał Wolny z Towarzystwa dla Natury i Człowieka.
– 22 września przy pl. Litewskim będzie prezentowany odrestaurowany Jelcz 272 Mex, nazywany potocznie „ogórkiem” – informuje Justyna Góźdź, rzeczniczka ZTM w Lublinie. Bezpłatne kursy zabytkowym pojazdem rozpoczną się o godz. 15 i 16. Start z pl. Litewskiego. W kalendarz Tygodnia Zrównoważonego Transportu wpisał się Dzień bez Samochodu. 
W poniedziałek 22 września kierowcy będą mogli zostawić swoje auta na parkingu i za darmo pojechać do pracy miejską komunikacją. Wystarczy, że wezmą ze sobą aktualny dowód rejestracyjny. – Akcja ma zachęcić przede wszystkim osoby, które w pojedynkę poruszają się samochodami po mieście, zajmując najwięcej przestrzeni na drodze – dodaje Góźdź. 
We wtorek o godzinie 13.15, na przejściu dla pieszych przy Centrum Spotkania Kultur (Aleje Racławickie), odbędzie się happening „Zwróć uwagę na pieszego”. 
Program akcji można znaleźć na www.ztm.lublin.eu
Źródło:
Kurier Lubelski
Małgorzata Szlachetka

Author: Porozumienie Rowerowe

Grupa nieformalna pod Towarzystwem Dla Natury i Człowieka działająca na rzecz infrastruktury rowerowej w Lublinie oraz szeroko pojętą edukację.