Prasówka: Uczniowie uczyli się bezpiecznie jeździć na rowerach [Dziennik Wschodni]

Widoczni, bo opatrzeni w opaski odblaskowe wyruszyli w środę w trasę mali rowerzyści ze Szkoły Podstawowej przy ul. Wajdeloty. Pod okiem dorosłych uczyli się bezpiecznych zachowań na drodze.
– Bezpiecznie jeździć na rowerze to znaczy uważać na innych rowerzystów, stosować się do wszystkich przepisów obowiązujących zarówno na ulicy jak też ścieżce rowerowej. Nie można wyprzedzać na trzeciego – wskazuje Mateusz, uczeń Szkoły Podstawowej nr 29. To jeden z 10 uczniów tej szkoły, który w środę uczestniczył w praktycznych zajęciach z bezpiecznej jazdy rowerem po mieście. – Dla bezpieczeństwa trzeba też zakładać kask – dodaje 12-latek.
Szkoła Podstawowa przy ul. Wajdeloty jest pierwszą z 15 szkół w mieście, gdzie zaplanowano tego typu szkolenia. W ramach warsztatów uczniowie przejadą przez wybrane przez organizatorów ulice lub fragmenty ścieżek rowerowych, o ile są one w pobliżu szkół. 

Fot. Maciej Kaczanowski

– Chcemy pokazać jak należy się zachować na drodze, np. jak bezpiecznie parkować rower, jakie stosować zapięcia czy też jak sygnalizować manewry – wylicza Aleksander Wiącek z Porozumienia Rowerowego,organizator zajęć dla dzieci. I dodaje: Takie zajęcia się jeszcze nigdy w Lublinie nie odbywały. 
– Miałem 5 lat, kiedy zacząłem jeździć na rowerze. W nauce pomagali mi mama i tata. To jest już mój trzeci rower, którym jeżdżę – opowiada 12-letni Kacper, kolejny z uczniów Szkoły Podstawowej nr 29, który również brał udział w warsztatach. – W szkole dowiedziałem się, że można się zapisać na takie rowerowe szkolenie i się zgłosiłem. 
Nauka bezpiecznych zachowań to nie jedyny cel organizowanej przez rowerzystów akcji. – Chcemy zachęcić też uczniów, aby jeździli do szkoły na rowerach – dodaje Wiącek. – Poza tym często podkreśla się, że wiele dzieci ma problem z otyłością. Jazda rowerem doskonale też problem pomaga wyeliminować. 
Podobne szkolenia zaplanowano w kilkunastu innych szkołach, najbliższe w piątek przy ul. Zuchów.
Materiał wideo oraz pełna fotogaleria dostępne na:
Źródło:
Agnieszka Antoń-Jucha
Dziennik Wschodni

Author: Porozumienie Rowerowe

Grupa nieformalna pod Towarzystwem Dla Natury i Człowieka działająca na rzecz infrastruktury rowerowej w Lublinie oraz szeroko pojętą edukację.