Prasówka: Wileńską na rowerze pod prąd. „To absurd” [MM Lublin]

Absurd – tak rowerzyści komentują pomysł miejskich urzędników na wytyczenie pasa dla jednośladów na ul. Wileńskiej. Cykliści musieliby tu jeździć pod prąd.

Pas rowerowy w ul. Wileńskiej ma być oddany do użytku za rok, wraz z 28 km podobnych pasów wydzielanych z jezdni oraz kilkoma kilometrami nowych ścieżek rowerowych.

W zeszłym tygodniu miasto wybrało firmę, która w ciągu najbliższego roku ma zaprojektować i wykonać wszystkie te trasy.

Zlecenie trafi do kieleckiej firmy Rystal-Bud. Dostanie za to ok. 3,8 mln zł.
Na liście tras (opublikowaliśmy ją kilka dni temu) jest m.in. kontrapas w jezdni ul. Wileńskiej. Kontrapas jest wydzielany na drogach jednokierunkowych i służy do jazdy w przeciwnym kierunku niż obowiązujący na danej jezdni. Tymczasem ul. Wileńska jest drogą dwukierunkową. Jak ma to więc wyglądać?

– To będzie pas do jazdy rowerem. Pobiegnie pod prąd, pod górę ul. Wileńskiej – tłumaczy Karol Kieliszek z Urzędu Miasta.

Rowerzyści nie zostawiają na tym pomyśle suchej nitki.

– Ja sobie tego nie wyobrażam. O co tu chodzi? – pyta Aleksander Wiącek z Porozumienia Rowerowego. – W praktyce to sprowadza się do wprowadzenia ruchu lewostronnego, podczas gdy w Polsce obowiązuje przecież ruch prawostronny. Najpierw rowerzysta będzie musiał jakoś przedostać się na lewą stronę jezdni, a na końcu pasa wrócić na prawą stronę. To niebezpieczne.

Ratusz próbuje tłumaczyć, że takie rozwiązanie nie jest jeszcze przesądzone. – To tylko pewne wytyczne dla wykonawcy – twierdzi Kieliszek.

Tymczasem wcześniej, w trakcie przetargu miasto jeszcze inaczej opisywało to, co ma powstać na Wileńskiej.

Jeden z zainteresowanych zleceniem wykonawców pytał, co miasto rozumie przez kontrapas rowerowy na dwukierunkowej jezdni.

Dopytywał nie tylko o Wileńską, ale też o ul. Radziszewskiego, gdzie sytuacja jest podobna. Ratusz odpowiedział pisemnie, że chodzi o dwukierunkowy pas rowerowy biegnący po jednej stronie jezdni.

Źródło:
MM Lublin

Author: Porozumienie Rowerowe

Grupa nieformalna pod Towarzystwem Dla Natury i Człowieka działająca na rzecz infrastruktury rowerowej w Lublinie oraz szeroko pojętą edukację.