Prasówka: Wypożyczalnia miejskich rowerów w Lublinie ruszy najwcześniej w połowie września [Kurier Lubelski]

To już pewne. Od początku września nie ruszy wypożyczalnia miejskich rowerów. Montaż urządzeń tzw. stacji bazowych, skąd będzie można wziąć odpłatnie jednoślad, jeszcze nie ruszył. I nie wiadomo, kiedy się zacznie.
– Już wiadomo, że stacje bazowe nie zostaną zainstalowane do końca sierpnia. Nie wiemy, kiedy ruszy ich montaż. Poślizg może wynieść 10, 15 dni, a może więcej – potwierdziła w poniedziałek Beata Krzyżanowska, rzeczniczka prezydenta Lublina. 

Wypożyczalnie rowerów działają już w innych miastach w Polsce. (© archiwum Polskapresse)


Do dyspozycji lublinian ma być 400 rowerów rozmieszczonych w 40 stacjach zlokalizowanych na terenie całego miasta. Wszystko miało być gotowe najpóźniej do 29 sierpnia. – Firma Nextbike, która jest operatorem systemu, nie otrzymała jeszcze ani stacji, ani rowerów od dostawców – wyjaśniła Krzyżanowska. I dodała: – Będziemy analizować, czy wykonawca ponosi pełną winę za opóźnienia i czy zaistniały przesłanki do nałożenia na Nextbike kary za niedotrzymanie terminu uruchomienia wypożyczalni – zaznaczyła. 
Budowa wypożyczalni ma kosztować 5,15 mln zł. Obok nich powstanie też ok. 30 km tras rowerowych. Nowe drogi dla jednośladów pojawią się m.in. wzdłuż Kompozytorów Polskich, Unii Lubelskiej, Podzamcza. Poza tym wyznaczone będą pasy dla rowerów na jezdniach. Roboty mają pochłonąć kolejne 3,78 mln zł. – Ta część projektu ma być sfinalizowana do końca sierpnia. Ponadto w tym tygodniu będzie uruchomione biuro obsługi wypożyczalni, które ma mieścić się przy ul. Orlej – zapowiedziała Krzyżanowska. 
Aby wypożyczyć jednoślad, trzeba będzie wcześniej zarejestrować się w systemie. Będzie to można zrobić osobiście w biurze obsługi klienta lub przez internet. Pierwszych 20 minut korzystania z miejskiego roweru będzie bezpłatnych. Jeśli na jednośladzie będziemy jeździć do godziny, to wydany na to złotówkę. Za drugą godzinę zapłacimy 3 zł, a za trzecią i każdą następną – 4 zł. W praktyce z miejskiego roweru będzie można cały czas korzystać za darmo. Jeśli zwrócimy jednoślad po 19 minutach podróży, to będziemy mogli skorzystać z kolejnego pojazdu również za darmo w okresie do 20 minut. 
Źródło:
Kurier Lubelski
Artur Jurkowski

Author: Porozumienie Rowerowe

Grupa nieformalna pod Towarzystwem Dla Natury i Człowieka działająca na rzecz infrastruktury rowerowej w Lublinie oraz szeroko pojętą edukację.