Prasówka: Znamy cennik wypożyczalni rowerów w Lublinie. Za godzinę – złotówka [Kurier Lubelski]

Pierwsze 20 minut za darmo, za godzinę zapłacimy złotówkę, a za dwie – cztery złote. Poznaliśmy cennik miejskiej wypożyczalni rowerów w Lublinie. 
Za niespełna miesiąc ma zacząć działać miejska wypożyczalnia rowerów. Do dyspozycji lublinian będzie 400 jednośladów rozmieszczonych na 40 stacjach w różnych dzielnicach Lublina. – Większość placów jest przygotowanych pod montaż stacji. Wypożyczalnie zostaną ustawione w ostatnim tygodniu sierpnia – zapowiada Karol Kieliszek z biura prasowego ratusza. 

Wypożyczalnie rowerów działają już w innych miastach w Polsce. (© archiwum Polskapresse)


Wiadomo już ile zapłacimy za przejazd miejskim rowerem. I są to dobre wiadomości. Pierwsze 20 minut będzie bezpłatne. Jeśli na miejskim jednośladzie będziemy jeździć mniej niż godzinę, to wydamy na to złotówkę. Za drugą godzinę zapłacimy 3 złote, a za trzecią i każdą następną – 4 złote. – W praktyce, z miejskiego roweru będzie można cały czas korzystać za darmo. Jeśli zwrócimy rower po 19 minutach podróży, to możemy wziąć kolejny pojazd i również za darmo jeździć nim przez następne 19 minut – mówi Michał Przepiórka, oficer rowerowy w Urzędzie Miasta Lublin. 
Aby wypożyczyć jednoślad trzeba będzie wcześniej zarejestrować się w systemie. – Będzie to można zrobić za pomocą internetu lub osobiście w biurze obsługi, które powstanie przy ul. Orlej. Otrzymamy wówczas indywidualne kody identyfikacyjne, które będziemy wprowadzać, aby wypożyczyć rower. Opłaty będą pobierane z „elektronicznej portmonetki”, którą będziemy musieli zasilać pieniędzmi – wyjaśnia Karol Kieliszek. Nie wszyscy jednak będą musieli się rejestrować. 
– Osoby z innych miast polskich, które są już zalogowane w systemie NextBike, bo właśnie ta firma będzie prowadziła wypożyczalnie w Lublinie, będą mogli korzystać z posiadanych już kodów. Chodzi o mieszkańców Sopotu, Warszawy, Wrocławia, Białegostoku, Poznania, Opola – wylicza Przepiórka. 
Budowa wypożyczalni będzie kosztować 5,15 mln zł. Obok nich powstanie też ok. 30 km tras rowerowych. Nowe drogi dla jednośladów pojawią się m.in. wzdłuż Kompozytorów Polskich, Unii Lubelskiej, Podzamcza, Janowskiej. Poza tym, będą wyznaczone pasy dla rowerów na jezdniach. Roboty mają pochłonąć 3,78 mln zł. 
Źródło:
Kurier Lubelski
Artur Jurkowski

Author: Porozumienie Rowerowe

Grupa nieformalna pod Towarzystwem Dla Natury i Człowieka działająca na rzecz infrastruktury rowerowej w Lublinie oraz szeroko pojętą edukację.