Program Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu 2019

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to masa atrakcyjnych wydarzeń: happeningi, wycieczki rowerowe, fotopetycje. Poznaj tegoroczny program!


Naszym celem jest promocja i łączenie alternatywnych dla samochodu środków transportu w mieście, szczególnie komunikacji publicznej, rowerów i poruszania się pieszo. Chcemy zachęcić wszystkich mieszkańców Lublina do zmiany codziennych nawyków transportowych na bardziej przyjazne miastu (choćby przez tydzień!). Rower w Lublinie jest dobrym pomysłem na codzienne efektywne poruszanie się do pracy, do szkoły, po to by załatwić różne miejskie sprawy. W tym roku działamy pod hasłem: „Chodź na rower!”

Społeczny program wydarzeń ETZT 2019

PONIEDZIAŁEK, 16.09, g. 14:00:

„Stop mordowaniu ludzi na ulicach Lublina” – akcja przed Ratuszem na rzecz poprawy bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego w Lublinie.
W naszym mieście w 2018 roku na ulicach zginęło 13 osób w wypadkach drogowych. To najliczniejsza liczba ofiar w przeciągu ostatnich lat. Na liczbę przejechanych kilometrów to w Polsce ginie najwięcej osób w UE.
Chcemy upamiętnić ofiary wypadków drogowych w Lublinie i zwrócić uwagę na potrzebę zwiększenia bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Dość śmierci na drogach! Według raportu Europejskiej Rady Bezpieczeństw Transportu to kierowcy ponoszą największą odpowiedzialność za śmierć pieszych w wypadkach drogowych – główną przyczyną jest nadmierna prędkość. Naszym celem powinno być zero ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych – do takiej wizji starają się dotrzeć niektóre polskie miasta, np. Jaworzno. Lublin potrzebuje poprawy infrastruktury drogowej by wymuszała na kierowcach obniżenie prędkości jazdy.

WTOREK, 17.09, g. 16:00:

Foto-akcja na pl. Litewskim promująca rozwój tras rowerowych w Lublinie
Zapraszamy mieszkańców Lublina do aktywnego poparcia akcji na rzecz rozszerzenia siecie komunikacyjnych tras rowerowych w Lublinie. Wasz głos i wizerunek wykorzystamy do tego by przekonać władze miasta do realizacji strategicznych miejskich dokumentów rowerowych.

ŚRODA, 18.09, g. 7:00:

Rowerowe śniadania na Moście Kultury – akcja „Dziękuję, że jeździsz rowerem!”
Sztandarowe wydarzenie lubelskiego środowiska rowerowego – poranne śniadania dla wszystkich, którzy rowerem zmierzają rano do pracy, do szkoły. Każda osoba na rowerze otrzyma „ekwiwalent energetyczny” w postaci pakietu śniadaniowego (drożdżówka, napój, owoc, słodycz) oraz niezbędne gadżety rowerowe. Jazda rowerem poprawia nasze zdrowie, rower po prostu się opłaca! Zapraszamy na Most Kultury!

ŚRODA, 18.09, g. 16:00:

Lubelskie Spacery Rowerowe – zwiedzanie Lublina z przewodnikiem inspiracji. start: Plac Wolności
Dwugodzinna podróż rowerem po historycznej części miasta. Obowiązują zapisy: tel. 609-602-043

CZWARTEK, 19.09, g. 12:00:

Praktyczne warsztaty bezpiecznej jazdy rowerem w ruchu drogowym dla seniorów. Pl. Litewski
Od 8 lat zajmujemy się praktyczną edukacją rowerową w Lublinie. Celem czwartkowych warsztatów jest zachęcenie seniorów i seniorek do codziennego poruszania się rowerem po mieście oraz przekazanie konkretnych umiejętności poprawiających bezpieczeństwo jazdy. Zajęcia będą połączone z mini-warsztatem serwisowania swojego roweru.

NIEDZIELA, 22.09, g. 10:00:

Europejski Dzień bez Samochodu: Przejażdżka rowerowa na pożegnanie lata – start: Most Kultury
Zapraszamy serdecznie na Przejażdżkę rowerową na pożegnanie wakacji, w niedzielę 22 września – pojedziemy do Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego i do Łęcznej.
Link do przebiegu trasy (dystans ok. 65 km):
Przejażdżka będzie odbywać się rekreacyjnym tempem, dostosowanym do każdego z uczestników wyjazdu, poruszamy się po nawierzchniach mieszanych. Trasa rowerowa pokieruje nas w przyrodniczo cenne miejsca Lubelszczyzny, które planujemy lepiej poznać -przewidziane są w tych punktach przystanki.
Należy wziąć ze sobą prowiant na wyjazd – coś do picia i coś na ząb, oraz zestaw do serwisowania roweru.
W czasie przerwy przeprowadzimy konkurs wiedzy ogólnej o rowerach i przepisach ruchu drogowego z drobnymi nagrodami rzeczowymi.

Ogłoszenie wyników Lubelskiej Ankiety Rowerowej.
W czasie obchodów ETZT podamy zestawienie wyników odpowiedzi Lubelskiej Ankiety Rowerowej, w której wzięło udział aż 1100 osób! Dane mówią o tym jak wygląda obecnie jakość poruszania się rowerem po Lublinie. Cała prawda o tym jak dzisiaj wygląda ruch rowerowy w naszym mieście, z perspektywy użytkownika.


Nasze organizmy są tak zbudowane, że muszą się poruszać, lecz wiele osób ma kłopot ze znalezieniem czasu na aktywność fizyczną w ciągu dnia. Może się okazać, że sporą jego część spędzamy w pozycji siedzącej: w korku, przy biurku lub przed komputerem.

Ale co by było, gdybyśmy mogli włączyć ćwiczenia do codziennego życia i jednocześnie zaoszczędzić pieniądze?

EUROPEJSKI TYDZIEŃ ZRÓWNOWAŻONEGO TRANSPORTU jest poświęcony bezpiecznemu ruchowi pieszemu i rowerowemu oraz korzyściom, jaki może przynieść dla zdrowia, środowiska i konta w banku!

Aktywne środki transportu, takie jak chodzenie pieszo i jazda na rowerze, nie powodują szkodliwych emisji i pomagają zachować zdrowe serce i cały organizm. Miasta, które promują ruch pieszy i rowerowy zamiast wykorzystywania prywatnych samochodów, uznawane są za bardziej atrakcyjne, mniej zatłoczone i zapewniają wyższą jakość życia. Może zatem we wrześniu tego roku będziesz chodzić z nami z korzyścią dla siebie?
www.mobilityweek.eu

Author: Krzysztof Kowalik