Projekt Cykel Lublin – rower dla Lublina w finałowym głosowaniu IKEA

W związku z planowanym na III kwartał 2017 roku otwarciem marketu IKEA w Lublinie firma postanowiła przeznaczyć 100 tys. zł na realizację projektu społecznego. IKEA przyjmowała projekty od każdego. W pierwszej turze zgłoszono 28 projektów, z czego pracownicy IKEA wybrali 7 i przekazali społecznemu ciału – Radzie Sąsiedzkiej, by ta wybrała 3 najbardziej godne uwagi. Wśród nich znalazł się nasz projekt – Cykel Lublin – rower dla Lublina. Teraz wyłącznie od mieszkańców Lublina zależy, który zostanie wybrany do realizacji! Na laureatów można głosować na stronie ikea.pl/dlalublina. Zachęcamy, by swój głos oddać na dwa kółka!

O projekcie

Projekt adresowany jest do wszystkich mieszkańców Lublina, w tym najmłodszych – uczniów szkół podstawowych. W ramach projektu:

  • Przeprowadzimy warsztaty teoretyczne dot. bezpieczeństwa w ruchu drogowym dla 30 klas z lubelskich podstawówek. W trakcie warsztatów uczniowie dowiedzą się jak bezpiecznie poruszać się pieszo i rowerem.
  • Przeprowadzimy praktyczne lekcje nauki jazdy na rowerze dla 35 klas z lubelskich podstawówek. W trakcie zajęć uczniowie nauczą się jak bezpiecznie poruszać się rowerem po ścieżkach rowerowych i ulicach.
  • Przeprowadzimy otwarte warsztaty bezpiecznej jazdy rowerem dla 100 mieszkańców Lublina. Każdy mieszkaniec będzie mógł dowiedzieć się jak płynnie jeździć rowerem,jak unikać najczęściej popełnianych błędów i wszechobecnych niebezpieczeństw.
  • Zaktualizujemy i dodrukujemy folder edukacyjny „Przewodnik Miejskiego Rowerzysty” (2 000 sztuk). Zawiera on wszystkie niezbędne dla rowerzysty informacje – od wyciągu z przepisów przez sposób zabezpieczenia roweru przed kradzieżą po rowerowy savoir-vivre.
  • 10 szkół podstawowych wyposażymy w stojaki rowerowe, które pozwolą uczniom pozostawić rower bezpiecznie przypięty na czas lekcji.
  • 4 szkoły podstawowe otrzymają samoobsługowe stacje naprawy rowerów. Będą  one wyposażone w narzędzia na stalowych linkach i pompkę co pozwoli na naprawę czy regulację rowerów pod szkołą.
  • Powiększymy społeczną wypożyczalnię roweru towarowego o elektryczny rower towarowy i elektryczny rower miejski, gdzie każdy posiadający kartę Miejskiej Biblioteki Publicznej będzie mógł wypożyczyć je za darmo.
  • Wyposażymy uczestników warsztatów praktycznych w komplet oświetlenia i opaski odblaskowe, by zwiększyć ich widoczność po zmierzchu.

Uzasadnienie projektu

Tworząc projekt myśleliśmy o trzech aspektach: bezpieczeństwie, zdrowiu i samodzielności. Od wielu lat zajmujemy się edukacją praktyczną, czyli nauką poruszania się rowerem w ruchu drogowym. Widzimy, że szczególnie młodzi ludzie, którzy dopiero co uzyskali kartę rowerową nie mieli szansy nauczyć się praktycznej jazdy rowerem. Potrafią jeździć na rowerze, znają znaki i przepisy. Nikt im jednak nie pokazał jak zachować się na drodze, na jezdni, ścieżce rowerowej czy chodniku. Nie pokazał w jaki sposób zachować bezpieczeństwo i jak unikać najczęstszych zagrożeń. My pokażemy osobom dorosłym w jaki sposób poruszać się po ulicy zamiast po chodniku. Rowerzyści maja w wielu środowiskach przylepioną łatkę osób nie znających przepisów. Poprzez nasze działania chcemy zmienić tę perspektywę!

Jazda rowerem to minimalna porcja aktywności wymagana każdego dnia. Badania pokazują, że polskie dzieci są jednymi z najbardziej otyłych w Europie. Wierzymy, że zachęcając młodzież do przyjeżdżania rowerem do szkoły poprawimy ich kondycję fizyczną. Przez jazdę na rowerze chcemy nauczyć je samodzielności oraz brania odpowiedzialności za swoje decyzje.

Author: Krzysztof Kowalik