Przebudowa Al. Racławickich, ul. Lipowej, Sowińskiego i Poniatowskiego – koncepcja do pobrania

Kilka dni temu otrzymaliśmy do zaopiniowania koncepcję przebudowy Alei Racławickich, ul. Lipowej, Sowińskiego i Poniatowskiego, czyli niezwykle kluczowych z punktu rozwoju ruchu rowerowego ulic w mieście. Dobra wiadomość jest taka, że obie osie północ-południe i wschód zachód zawierają na całej swojej długości rozwiązania rowerowe, których obecnie bardzo rowerzystom brakuje. Jedynie ul. Lipowa, z racji obecnej szerokości nie ma przewidzianych żadnych elementów rowerowych.
Aleje Racławickie zostały zaproponowane w dwóch wariantach. Pierwszy zakłada prowadzenie ruchu rowerowego po wydzielonej drodze rowerowej obok chodnika, drugi głównie w formie pasów rowerowych, przyległych do BUSpasa. Mając na uwadze możliwość szybkiego, wygodnego i bezpiecznego przemieszczania się rowerem po tej ulicy, zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest wariant II. Droga rowerowa znajdująca się obok wąskiego (zwykle 2 metrowego) chodnika, z pewnością nie będzie także w interesie pieszych, których ruch na tej ulicy jest bardzo duży.
Oś północ-południe przewidziana jest w formie mieszanej, częściowo pasami, częściowo wydzieloną drogą rowerową, z fatalnym włączeniem w wiadukt Poniatowskiego. Obecnie przejazd z Czechowa odbywa się po stronie zachodniej wiaduktu, a potem chodnikiem przy Galerii Labirynt. Tymczasem w koncepcji zaplanowano drogę rowerową po stronie wschodniej (wieżowce na Wieniawie), jedynie do ul. Ogródkowej.

Szczegółowe uwagi do tak dużej inwestycji wymagają dużej ilości czasu, natomiast już teraz wspólnie z Radą Dzielnicy Wieniawa i Radą Kultury Przestrzeni będziemy starali się, by została ona objęta oficjalnymi konsultacjami społecznymi. Wszyscy mieszkańcy muszą znać szczegóły koncepcji, by potem na etapie projektu budowlanego znów nie okazało się, że coś zrobiono bez ich wiedzy, a na zmiany jest już za późno.
O szczegółach będziemy na bieżąco informować.

Jednocześnie informujemy, że każdy może wysłać do nas swoje uwagi i propozycje związane z tą inwestycją, na adres: porozumienierowerowe@gmail.com

Pliki do pobrania:

Al. Racławickie:
ul. Lipowa:
ul. Sowińskiego-Poniatowskiego:

Author: Porozumienie Rowerowe

Grupa nieformalna pod Towarzystwem Dla Natury i Człowieka działająca na rzecz infrastruktury rowerowej w Lublinie oraz szeroko pojętą edukację.