Przygotowania do kampanii „Rowerowy Maj” na finiszu

Ponad 7000 uczniów i uczennic z 32 lubelskich szkół podstawowych i gimnazjów, a z nich prawie 300 klas weźmie udział po raz pierwszy w Rowerowym Maju. To trzeci wynik w kraju, pod względem liczby uczestników.

Promowanie zdrowego trybu życia i komunikacji rowerowej wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, których zachęcamy do codziennej aktywności fizycznej, to główny cel kampanii „Rowerowy Maj”.

Broszurkę dla rodziców można znaleźć: rowerowymaj.lublinrowerem.pl/?name=pliki

Zasady kampanii są bardzo proste, a zabawa trwa przez cały miesiąc – od 4 do 31 maja. Każdy uczeń, który przyjedzie do szkoły na rowerze, deskorolce, hulajnodze lub na rolkach otrzymuje dwie naklejki. Jedną z nich przykleja do swojego rowerowego dzienniczka, a drugą na klasowy plakat Rowerowego Maja. Gwarantuje to dobrą zabawę i zdrową rywalizację, a na zakończenie kampanii atrakcyjne nagrody.

Zasady kampanii oparte są na pozytywnej rywalizacji szkolnej oraz międzyszkolnej pomiędzy uczniami. W trakcie kampanii wyłoniona zostanie:

  • najbardziej „rowerowa” szkoła
  • najbardziej „rowerowa” klasa w danej szkole
  • najbardziej „rowerowy” uczeń.

Najbardziej rowerowa szkoła w Lublinie otrzyma w tym roku zadaszony parking rowerowy – ufundowany przez LPEC, a także rowerowe zespoły parkingowe dla 3 kolejnych szkół – ufundowane przez Wikanę. Najlepsze klasy, w każdej ze szkół – otrzymają grupowe wejściówki do centrów nauki lub rozrywki, ufundowane przez partnerów Kampanii, a najbardziej aktywni uczniowie nagrody niespodzianki – akcesoria rowerowe.

Każdy uczeń, który choć raz przyjedzie w trakcie Kampanii rowerem do szkoły – otrzyma drobny upominek.

Prezydent Lublina ufundował też nagrodę specjalną w postaci wycieczki do miasta partnerskiego Munster w Niemczech dla 6 uczniów wraz z opiekunami. Szczegóły znajdziecie Państwo w regulaminie kampanii i konkursu.

Gwarantując dobrą zabawę zadbaliśmy też o aspekt edukacyjny. Dzięki specjalnie opracowanym broszurom, zarówno uczniowie, jak i rodzice dowiedzą się jak najlepiej przygotować się do bezpiecznej jazdy na rowerze, a tym samym do uczestnictwa w kampanii.

Aktywny udział uczniów w Kampanii pozwoli na zmniejszenie ilości pojazdów na ulicach Lublina, obniżenie poziomu hałasu, emisji spalin oraz poprawi poczucie bezpieczeństwa najmłodszych w rejonie szkół.

 

Kampanię organizuje Towarzystwo dla Natury i Człowieka – Porozumienie Rowerowe, w partnerstwie z Urzędem Miasta Lublin.

 

W tym roku Rowerowy Maj jest organizowany w 9 miastach, m.in. Gdańsk, Warszawa, Wrocław, Lublin i Zamość. W Lublinie Kampania odbędzie się po raz pierwszy w 32 szkołach podstawowych i gimnazjach.

Całość Kampanii jest elementem miejskich obchodów 25-lecia partnerstwa miast Lublin i Munster i z tej okazji nagrody zwycięzcom zostaną wręczone podczas uroczystości 4 czerwca.

 

Więcej na stronie: rowerowymaj.lublinrowerem.pl

 

Informacja dla szkolnych koordynatorów:

Można już odebrać materiały dla szkół:

Author: Porozumienie Rowerowe

Grupa nieformalna pod Towarzystwem Dla Natury i Człowieka działająca na rzecz infrastruktury rowerowej w Lublinie oraz szeroko pojętą edukację.