Rowerowe projekty w Budżecie Obywatelskim 2021

Zaczął się Budżet Obywatelski. W tym roku każdy mieszkaniec Lublina może wybrać 2 projekty dzielnicowe i 2 projekty ogólnomiejskie. Mamy na to czas od 15 do 28 października. Głosować można na stronie https://lublin.budzet-obywatelski.eu/

Wybraliśmy dla was te rowerowe projekty. W zestawieniu nie ma projektów, które uwzględniają tylko stojaki rowerowe czy wyłącznie oświetlenie ciągów rowerowych.
Na co my zagłosujemy? O tym na końcu.

Projekty dzielnicowe

D-7 Abramowicką bezpiecznie rowerem

Projekt zakłada zaprojektowanie i wykonanie brakującego odcinka drogi rowerowej wzdłuż ul. Abramowickiej.
dzielnica: Abramowice

D-21 Rowerem na Polibudę

Projekt zakłada wybudowanie brakującego odcinka chodnika i poszerzenie istniejącego w pobliżu Areny Lublin. Odcinek ten prowadzi jazem w kierunku Politechniki Lubelskiej do ul. Wapiennej.
dzielnica: Za Cukrownią (nasza rekomendacja)

D-39 Z Kryształowej wygodnie do Jantarowej

Projekt zakłada budowę oświetlonego ciągu pieszo-rowerowego i pieszego w Dzielnicy Węglin Południowy wraz z infrastrukturą oraz elementami małej architektury i zielenią. Trakt będzie wiódł od ul. Kryształowej do ul. Jantarowej.
dzielnica: Węglin Południowy (jest to jedyny projekt w dzielnicy, więc jeśli zbierze 100 głosów to wygra!)

D-46 Ścieżka rowerowa w Alei Warszawskiej – 1 etap

W ramach projektu należy powstanie dokumentacja projektowa i 1 etap realizacji ścieżki rowerowej w Alei Warszawskiej pomiędzy Rondem Honorowych Krwiodawców a Muzeum Wsi Lubelskiej.
dzielnica: Sławinek (jest to jedyny projekt w dzielnicy, więc jeśli zbierze 100 głosów to wygra!)

D-49 Przyjazny skwer na Węglinie Północnym – kontynuacja

Projekt zakłada zagospodarowanie zaniedbanego terenu na części działki 113/4 w pasie drogowym ul. Judyma. Projektowana inwestycja usytuowana jest pomiędzy ul. Zagłoby, ul. Judyma i ul. Lipniak. Projekt przewiduje m.in. budowę ścieżki rowerowej – połączenie istniejących ścieżek rowerowych przy al. Kraśnickiej i ul. Lipniak.
dzielnica: Węglin Północny

D-51 Ścieżka rowerowa wzdłuż Solidarności – kontynuacja (od ul. Kosmowskiej do wysokości al. Smorawińskiego)

To propozycja budowy kolejnego odcinka tej ścieżki – od ul. I. Kosmowskiej do wysokości ul. Smorawińskiego. W roku 2020 ma być zrealizowany sąsiedni odcinek – od ronda Pileckiego.
dzielnica: Czechów Południowy

D-62 Park Centralny na Felinie – etap II

Budowa i oświetlenie ciągu pieszo – rowerowego od furtki szkoły do ul. Władysława Jagięłły, a następnie od działki 45/2 do ul. Zygmunta Augusta.
dzielnica: Felin (jest to jedyny projekt w dzielnicy, więc jeśli zbierze 100 głosów to wygra!)

D-64 Budowa ścieżki rowerowej przy al. Solidarności pomiędzy wjazdem do stacji obsługi PZM a ul. Prusa obok planowego chodnika w miejsce wyeksploatowanego.

Od wjazdu do PZM do ul. B. Prusa istnieje szeroki, zniszczony chodnik. Na tym odcinku miasto ma zobowiązanie PZM do budowy nowego chodnika. Obok planowanego chodnika zbudujmy ścieżkę rowerową o szerokości 2,5 m.
dzielnica: Śródmieście (nasza rekomendacja)

Projekty ogólnomiejskie

O-3 Zalew Zemborzycki miejscem wypoczynku wszystkich Lublinian

Projekt zakłada remont ok. 1000m alejek nad Zalewem: na Marinie i przy dojściu nad Zalew z pętli na Żeglarskiej. (nasza rekomendacja)

O-31 Inwestycje na Felinie i w okolicy

Projekt zakłada m.in. dokończenie ścieżki rowerowej wzdłuż ul. J. Franczaka „Lalka”.

Na co zagłosujemy?

Spośród projektów dzielnicowych zagłosujemy na projekty D-21 Rowerem na Polibudę i D-64 Budowa ścieżki rowerowej przy al. Solidarności. Dlaczego? Mają naszym zdaniem największy potencjał rowerowy. Na pewno nie będziemy głosować na projekty, które są jedyne w dzielnicy, bo one mają bardzo duże szanse na wygrane a chcemy, żeby jak najwięcej rowerowych projektów wygrało. Nie zagłosujemy też na D-51 – to silny projekt, wygrał w zeszłym roku i w tym roku na pewno też tak będzie. Pozostałym rowerowym projektem D-7 i D-49 życzymy powodzenia. Liczymy, że wszystkie przejdą!

Spośród projektów ogólnomiejskich wybieramy O-3 Zalew Zemborzycki miejscem wypoczynku wszystkich Lublinian. To projekt, który zgłaszamy od kilku lat i do tej pory go nie promowaliśmy. W zeszłym roku do jego realizacji zabrakło około pięcu głosów. Alejki nad Zalewem są w fatalnym stanie a rowerzystów jest tam pełno, więc wniosek jest prosty;-) Drugi projekt, na który głosujemy… nie dotyczy rowerów. To O-40 Warsztatownia, czyli raj dla majsterkowiczów. Dlaczego ten projekt? Bo lubimy majsterkować, naprawiać i brakuje nam miejsca, gdzie można to zrobić. Byłoby to idealne miejsce także na warsztat rowerowy. Sami chetnie poprowadzilibyśmy tam zajęcia dot. Podstawowych napraw w rowerze.

Author: Krzysztof Kowalik