Spotkanie: doświadczenia francuskie w zakresie profesjonalnej edukacji rowerowej dzieci i młodzieży

Urząd Miasta Lublin, Towarzystwo dla Natury i Człowieka, Porozumienie Rowerowe zapraszają na spotkanie
20 stycznia (środa), godz. 9.00 Ratusz, s.24, II p.
z panią Bernadette Caillard-Humeau, vice prezesem Francuskiej Federacji Cyklistów (FFC), oraz Olivierem Schneiderem, prezesem Francuskiej Federacji Użytkowników Rowerów  (FUB) – poświęcone doświadczeniom francuskim w zakresie profesjonalnej edukacji rowerowej dzieci i młodzieży, dobrym praktykom, które w łatwy sposób może u siebie wdrożyć każda szkoła oraz aktywizowaniu uczniów w zakresie regularnego docierania do szkoły rowerem.

Bernadette Caillard-Humeau – jest vice prezesem Francuskiej Federacji Cyklistów (FFC), jest byłą wice-prezydent miasta Angers, odpowiedzialną za rozwój sieci tramwajowej i infrastrukturę rowerową, oraz byłą członkinią zarządu Francuskiego Klubu Miast Rowerowych
Aktualnie we Francuskiej Federacji Cyklistów zajmuje się projektem reformy odpowiednika naszej karty rowerowej. W tym celu objechała całą Francję by sporzadzic raport o tym jakie są najlepsze praktyki w nauczaniu rowerowej mobilności, zarowno dla dzieci, jak i doroslych. Obecnie prowadzi program „Vélo école”, czyli szkoła nauki jazdy na rowerze.

We Francji szkolenie komunikacyjne to pewne continuum – najpierw uczy sie w szkole podstawowej jak poruszać sie pieszo, w gimnazium jak bezpiecznie jezdzić rowerem, w liceum jak bezpiecznie jezdzić jednośladem. Zgodnie z wychowaniem ekologicznym nie traktuje sie juz jazdy na rowerze jak wstepu do nauki prawa o ruchu drogowym, ktorej finalnym celem jest jazda samochodem w wieku doroslym. Wrecz przeciwnie, wczesna nauka jazdy na rowerze ma pomóc by ten srodek transportu stal sie naturalnym wyborem dla krótkich i średnich podrózy w obrebie miasta

Spotkanie potrwa ok. 2 godzin i jest przeznaczone dla osób dorosłych – głównie nauczycieli wychowania komunikacyjnego, dyrekcje szkół, osoby decyzyjne, pracownicy wydziałów Urzędu Miasta oraz osoby zainteresowane tematem edukacji rowerowej w Lublinie.

 

Strona Wydarzenia:

Zapraszamy Serdecznie wszystkich zainteresowanych

Author: Porozumienie Rowerowe

Grupa nieformalna pod Towarzystwem Dla Natury i Człowieka działająca na rzecz infrastruktury rowerowej w Lublinie oraz szeroko pojętą edukację.