Trzecie społeczne pomiary natężenia ruchu rowerowego w Lublinie

6 i 7 czerwca Porozumienie Rowerowe przeprowadzi trzecie społeczne pomiary natężenia ruchu rowerowego w Lublinie. W tym roku rowerzystów będziemy liczyć w ok. 20 punktach pomiarowych, między godziną 15 a 17. Pomiary nie odbyłyby się bez wolontariuszy, głównie ze Studenckiego Koła Naukowego Planistów UMCS „SmartCity” i Studenckiego Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Przyrodniczego.

Pomiary ruchu polegają na odnotowaniu liczby rowerzystów przejeżdżających przez dany punkt wraz z określeniem kierunku przemieszczania. Pomiary  prowadzimy społecznie – ani my, ani wolontariusze nie otrzymują za to żadnego wynagrodzenia.

Dlaczego liczymy rowerzystów?

Chcemy wiedzieć ilu rowerzystów jeździ po Lublinie, czy ich liczba wzrasta czy maleje, jaki wpływ na ruch rowerowy mają nowe inwestycje, gdzie jest największa potrzeba tworzenia bezpiecznej i wygodnej infrastruktury rowerowej. Z badania powstanie raport, w którym postaramy się odpowiedzieć na te pytania.
W poprzednim roku w 16 punktach, w ciągu godziny zliczono prawie 3000 rowerzystów, z czego ponad 400 osób poruszało się rowerami publicznymi. Największy ruch rowerowy zmierzono na trasie wzdłuż Bystrzycy na wysokości ul. Krochmalnej – przez godzinę przejechało tam prawie 350 rowerzystów. Kolejnym miejscem gdzie ruch rowerowy był największy było Rondo na Klinie wraz ze skrzyżowaniem ul. Zamojskiej – Most Kultury i trasy rowerowej wzdłuż Bystrzycy.

Jak było w latach poprzednich?

W roku 2015 ruch rowerowy badano w 25 punktach, natomiast w 2016 w 14. Osiem z punktów pomiarowych w obu latach pokrywało się. Na tej podstawie  obliczyliśmy, że ruch rowerowy w tych punktach w ciągu roku wzrósł o ok. 28% a liczba osób poruszających się rowerami publicznymi wzrosła z ok. 8% do ok. 22%.
W tym roku skupimy się na mierzeniu ruchu rowerowego na ciągach rowerowych:
wzdłuż Bystrzycy (7 punktów pomiarowych), wzdłuż ulic Filaretów – Sowińskiego – Smorawińskiego (5), Nadbystrzyckiej – Narutowicza (3), Solidarności – Tysiąclecia (3). Pozwoli to nam określić w przybliżeniu ile osób porusza się na tych ciągach komunikacyjnych.

Pomiary koordynuje Porozumienie Rowerowe działające w ramach Towarzystwa dla Natury i Człowieka. Są to jedynie pomiary natężenia ruchu rowerowego prowadzone w Lublinie.

Opracowania pomiarów ruchu rowerowego z 2 ostatnich lat można znaleźć TU.

 

Author: Krzysztof Kowalik