Pierwsze rowerowe praktyczne zajęcia edukacyjne w Lublinie – fotorelacja

Od dwóch tygodni Porozumienie Rowerowe – Towarzystwo dla Natury i Człowieka realizuje na terenie Lublina edukacyjną część projektu Lublin Rowerem. Kampania na rzecz zrównoważonych zachowań transportowych, w ramach którego prowadzimy teoretyczne i praktyczne zajęcia z bezpiecznej jazdy rowerem po mieście.
Część teoretyczna składa się z 90-minutowej prezentacji, w ramach której uczniowie szkół podstawowych poznają najważniejsze aspekty zrównoważonego transportu w mieście, zalet jazdy na rowerze, przepisów prawa i zasad bezpieczeństwa. Całość kończy się konkursem z nagrodami, a wszyscy uczniowie otrzymują również opaski odblaskowe. Dodatkowo uczniowie wypełniają krótką ankietę związaną z ich doświadczeniem rowerowym.
Część praktyczna trwa również 90-minut i obejmuje przejazd rowerami po bliższych i dalszych okolicach szkoły, po infrastrukturze rowerowej (drogi rowerowe, pasy rowerowe), ulicach uspokojonych oraz o większym natężeniu ruchu, z postojami na których omawiane są poszczególne zasady bezpieczeństwa ruchu rowerowego. W jej ramach omawiamy również zasady bezpiecznego parkowania roweru, z pokazem cięcia linki rowerowej. Tego typu zajęcia praktyczne są pierwszymi w Lublinie i prawdopodobnie największymi w Polsce, przeprowadzanymi dla szkół podstawowych.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z kilku szkół, w których już odbyły się zajęcia.
Szkoła Podstawowa nr 21 im. Adama Mickiewicza na ul. Wajdeloty – pierwsza lubelska szkoła podstawowa, której uczniowie wzięli udział w zajęciach praktycznych. Trasa przejazdu wiosła m.in. ulicami Wallenroda – Grażyny – Filaretów – Urmowskiego – Zana – Wileńska, z pokazem parkowania przy stojakach rowerowych pod Halą Globus. Okolice szkoły są prawie pozbawione infrastruktury rowerowej, w dniu zajęć droga rowerowa na ul. Filaretów nie miała jeszcze nawierzchni asfaltowej.

Szkoła Podstawowa nr 17 na ul. Krochmalnej. Bardzo dobrze zlokalizowana pod kątem zajęć terenowych, bliskość pasów rowerowych, stref skrzyżowań równorzędnych i wydzielonych dróg rowerowych. 

Przejazd po jednojezdniowej ul. Nadbystrzyckiej. Na skrzyżowaniu z ul. Wyżynną uczniowie mieli duży problem z prawidłowym wykonaniem manewru skętu w lewo (skręcali z prawej krawędzi jezdni, zamiast ze środka).

Z braku w rejonie szkoły bezpiecznych stojaków typu U, pokaz parkowania odbył się przy użyciu… ławki, na trasie rekreacyjnej nad Zalew.

Manewr skrętu w lewo z ul. Romera w ul. Diamentową. Nie do końca czytelnie, ale w tym miejscu rowerzyści mogli jechać środkiem pasa ruchu na skrzyżowaniu (Art. 16 ust. 7 PoRD)

Jazda po pasach rowerowych na ul. Krochmalnej.

Szkoła Podstawowa nr 44 im. Orląt Lwowskich na ul. Tumidajskiego – zajęcia teoretyczne.

Szkoła Podstawowa nr 51 im. Jana Pawła II na ul. Bursztynowej – zajęcia teoretyczne.

Bezpośrednio po części teoretycznej w warunkach dosyć mocnej mgły odbyły się zajęcia praktyczne.

Przejazd ul. Wyżynną.

Przejazd przez skrzyżowanie Diamentowa-Krochmalna, ze szczególnym uwzględnieniem problemu nieczytelności pierwszeństwa przejazdu w tym miejscu. 

Druga grupa dojeżdża do nawrotki na ul. Gazowej przy dworcu kolejowym.

Na strefie skrzyżowań równorzędnych przy ul. Włościańskiej przeprowadziliśmy krótki test prawidłowego skręcania w lewo.

Pamiątkowe zdjęcie po zajęciach.

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Juliusza Słowackiego na ul. Balladyny.

Skrzyżowanie ul. Filaretów i ul. Głębokiej. Po wykonaniu nawierzchni asfaltowej mogliśmy pokazać uczniom zasady włączania się do ruchu z drogi rowerowej na jezdnię ul. Głębokiej.

Przejazd po nowej drodze rowerowej na ul. Filaretów.

Pokaz cięcia linki rowerowej na parkingu rowerowym pod Globusem.

I pokazanie jak wygląda bezpieczne zapięcie rowerowe typu U-lock.

Najtrudniejsza część zajęć, przejazd po rondzie Filaretów-Zana i ul. Zana.

Z braku kontrapasów rowerowych musimy w nietypowy sposób objaśniać uczniom o co chodzi w tym rozwiązaniu.

Skręt w lewo z ul. Wajdeloty w ul. Wileńską.

Zdjęcia: Aleksander Wiącek
Projekt dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich
 Zrealizowano dzięki współfinansowaniu ze środków Miasta Lublin

Author: Porozumienie Rowerowe

Grupa nieformalna pod Towarzystwem Dla Natury i Człowieka działająca na rzecz infrastruktury rowerowej w Lublinie oraz szeroko pojętą edukację.