Wyniki kampanii Rowerowa Wiosna 2019

Prawie 5 tysięcy uczniów i uczennic wzięło aktywny udział w kampanii Rowerowa Wiosna.

Największa edukacyjna kampania rowerowa w Lublinie, zachęcająca do codziennego, aktywnego docierania do szkoły, czyli Rowerowa Wiosna, dobiegła końca.  Tegoroczna edycja okazała się pod wieloma względami rekordowa. W niedzielę jej uczestnicy będą świętować finał kampanii na Słonecznym Wrotkowie.

Przez 10 dni szkolnych w maju aż 4942 uczniów i uczennic z 36 lubelskich szkół podstawowych wzięło udział w rowerowej kampanii i codziennie przyjeżdżało na lekcje rowerem, hulajnogą, deskorolką lub na rolkach. W sumie młodzież przyjechała aktywnie do szkoły 35 636 razy. Zwiększyła się też liczba klas biorących udział w kampanii (aż 471 – akcja dotyczy klas 4-8 szkół podstawowych), w stosunku do zeszłego roku.

Każdy z 4942 uczniów i uczennic z 36 szkół przynajmniej raz w maju przyjechał na lekcje rowerem lub w inny aktywny sposób. Rywalizowali oni o nagrody rzeczowe – zestawy oświetlenia do roweru. By otrzymać nagrodę należało wykonać 10 przyjazdów w maju i ten wynik osiągnęło 2359 uczniów i uczennic. Gratulujemy.

W każdej biorącej udział w akcji szkole jedna najbardziej aktywna klasa (ta, która utrzymała najwyższą frekwencję w „Rowerowej Wiośnie” w swojej szkole) otrzyma grupową nagrodę w postaci wejściówek do Aqua Lublin lub na warsztaty do instytucji kultury (Dom Słów lub Galeria Labirynt) dla całej klasy.

Dzięki wsparciu finansowemu sponsora głównego kampanii „Rowerowa Wiosna”, czyli LPEC S.A. – w tym roku aż osiem najbardziej aktywnych rowerowo szkół w Lublinie (czyli te, które miały najwyższą frekwencję) – w kategorii szkoła duża (4 szkoły powyżej 300 uczniów i uczennic w klasach 4-8) i szkoła mała (4 szkoły  poniżej 300 uczniów) – otrzymają rowerowe parkingi (ufundowane przez LPEC S.A.), które jeszcze w czerwcu będą zamontowane przed tymi placówkami. Które szkoły okazały się najlepsze?

W kategorii szkoła mała (do 300 uczniów w klasach 4-8):
I miejsce – SP nr 17
II miejsce – SP nr 11
III miejsce – SP nr 46
IV miejsce – SP nr 33

W kategorii szkoła duża (powyżej 300 uczniów w klasach 4-8):
I miejsce – SP nr 14
II miejsce – SP nr 30
III miejsce – SP nr 44
IV miejsce – SP nr 3

W niedzielę 16 czerwca o godz. 11.00 uczestnicy i uczestniczki Rowerowej Wiosny spotkają się na Placu Litewskim i wspólnie przejadą rowerami na Słoneczny Wrotków, gdzie o godz. 12.30 zostaną wręczone główne nagrody (parkingi rowerowe) dla najbardziej rowerowych klas i szkół. W tym miejscu odbędzie się też EkoPiknik Rodzinny z całym szeregiem atrakcji i konkursów z nagrodami.


Rowerowa Wiosna jest kampanią edukacyjną, poza zdrową rywalizacją odbyło się 30 zajęć praktycznych dla klas z bezpiecznego poruszania się rowerem w ruchu drogowym. W czerwcu zrealizowano też w pięciu szkołach – jako pierwsi w kraju na taką skalę – przeprowadzono „holenderskie”, praktyczne egzaminy na kartę rowerową, gdzie uczniowie w normalnym ruchu drogowym ćwiczyli prawidłowe manewry. Tego typu egzamin odbył się w tym roku w pięciu lubelskich podstawówkach – SP nr 2, SP nr 22, SP nr 32 i SP nr 52 i SP Skrzydła.

 

Organizatorem „Rowerowej Wiosny” jest Towarzystwo dla Natury i Człowieka – Porozumienie Rowerowe we współpracy z Urzędem Miasta Lublin, w ramach Loverowego Lublina. Kampania jest finansowana przez Miasto Lublin. www.loverowy.lublin.eu

Author: Krzysztof Kowalik