18 kwietnia 2016

Wolontariusze

Naszą grupę działającą na terenie Lublina można wspomóc w różny sposób (wsparcie.lublinrowerem.pl). Jedną z ważniejszych form jest po prostu udzielanie się w różnych działaniach.

Wolontariusze mogą nas wspomóc w:

 1. ETZT – Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (etzt.ekolublin.pl); 16-22 Września
 2. Społeczne pomiary ruchu rowerowego; prowadzone na przełomie maj/czerwca
 3. Rowerowy Maj – kampania ogólnopolska
 4. Rowerem na Zakupy – kampania
 5. Monitoring infrastruktury
 6. Monitoring inwestycji
 7. Monitoring wypadków
 8. Lubelska Masa Krytyczna

 

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Celem jest promocja alternatywnych dla samochodu środków transportu w mieście, szczególnie komunikacji miejskiej, rowerów i poruszania się pieszo. Chcemy zachęcić mieszkańców i mieszkanki Lublina do zmiany nawyków transportowych (choćby na tydzień!).

Zadania:

 • uczestnictwo
 • pomoc w wydarzeniach zarówno w organizacji jak i przeprowadzeniu
 • przejazd rowerowy

Przykłady:

Dedykowana stronaetzt.ekolublin.pl


Pomiary ruchu rowerowego

Są to pomiary natężenia ruchu rowerowego w różnych punktach miasta w celu sprawdzenia ilu rowerzystów i na jakich trasach się porusza w naszym mieście.

Pomiary ruchu są prowadzone od wtorku do czwartku w szczycie porannym i popołudniowym. Dzień pomiarów musi być bezdeszczowy z odpowiedzią temperaturą.

Przykłady:


Rowerowy Maj

Ogólnopolska kampania zachęcająca do dojazdu rowerem do szkoły.

Przykłady:

Dedykowana stronarowerowymaj.lublinrowerem.pl


Rowerem na Zakupy

Planowana kampania która wystartuje w maju/czerwcu. Celem kampanii z jednej strony jest zachęcanie sklepów (zaczynając od wielkopowierzchniowych) w celu postawienia porządnych stojaków rowerowych dla swoich klientów a z drugiej zachęcenie klientów aby dojeżdżali po zakupy rowerami.


Monitoring infrastruktury

Celem działania jest zgłaszania Miastu i/lub nam różnych niedociągnięć związanych z infrastrukturą oraz nowości które powstają w różnych częściach miasta.

Zadania:

 • zgłaszania brakujących stojaków U-kształtnych na mirl.info.pl (oraz nowych sklepów, serwisów, udogodnień itp.)
 • zgłaszanie różnych zapadlisk, dziur, blokad (roboty drogowe, parkujące auta) dróg rowerowych itp.
 • zgłaszanie dużych kałuż, różnych połamanych gałęzi lub większych przeszkód
 • monitoring odśnieżania
 • gałęzie, krzaki inna roślinność w skrajni – utrudniająca jazdę bliżej krawędzi lub umożliwiająca zahaczenie głową.

Przykłady:


Monitoring inwestycji

Celem działania jest wysyłanie zdjęć z fotorelacji z powstawania infrastruktury lub też rożnych prac prowadzonych na drogach rowerowych.

Przykłady:


Monitoring wypadków

Celem działania jest wysyłanie zdjęć z fotorelacji lub filmów z widzianych wypadków z udziałem rowerzysty. Użyte zostaną publicznie tylko za zgodą większość jest dla nas do wglądu w późniejszym okresie analizy miejsc wypadków w porównaniu do kart zdarzeń tworzonych przez policję oraz tworzenie na tej podstawie raportów które przekazujemy UM wraz z wnioskami i rekomendacjami do poprawy bezpieczeństwa.

Przykłady:


Lubelska Masa Krytyczna

Nieformalny ruch społeczny, polegający na organizowaniu spotkań jak najliczniejszej grupy rowerzystów i ich wspólnym przejeździe przez miasto. Spotkania te odbywają się pod hasłem „My nie blokujemy ruchu, my jesteśmy ruchem” i mają na celu zwrócenie uwagi władz i ogółu społeczeństwa na zwykle ignorowanych rowerzystów.
Informowanie o spotkaniach polega zazwyczaj na powielaniu i rozprowadzaniu na terenie miasta niewielkich ulotek oraz ew. prowadzeniu strony internetowej. Rzadko zdarza się, aby masa odbywała się w inny dzień niż ostatni piątek miesiąca. Jest to od dawna ustalony, niejako „kultowy” termin masy, wspólny dla wielu miast.

Trasy przejazdumirl.info.pl/?tab=tab14
Fanpage na Facebooku: FB.com/LubelskaMasaKrytyczna