Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 16-22 września 2014 [PEŁNY PROGRAM I OPISY]

Już w najbliższy wtorek 16 września rozpocznie się kolejny Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, którego celem jest promocja alternatywnych dla samochodu środków transportu w mieście, szczególnie komunikacji miejskiej, rowerów i chodzenia pieszo. W tym roku w ramach obchodów ETZT przygotowaliśmy szereg atrakcyjnych wydarzeń dla mieszkańców i konkursy z nagrodami (w tym piękny rower miejski), dla kierowców Zarząd Transportu Miejskiego zapewnił darmowy przejazd komunikacją miejską w dniu 22 września, a Przewozy Regionalne przez cały tydzień przewóz roweru za 1 zł na terenie całego kraju. ETZT jest także jednym z elementów obchodów Roku Jana Gehla w Lublinie.

Ramowy program obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Lublinie w dniach 16-22 września 2014 roku.

16.09.2014 WTOREK

11:00-11:30 stacja rowerowa na ul. Bajkowskiego obok Ratusza
Otwarcie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu
13:00-14:00 Al. Racławickie, przejście dla pieszych przy CSK
Happening „Zwróć uwagę na pieszego”
Do największej ilości potrąceń dochodzi w miejscach, gdzie piesi w teorii powinni być bezpieczni, czyli na oznakowanych przejściach przez jezdnię. Wypadkom na pasach w większości winni są kierowcy. Nie zachowują tam  ostrożności, co najczęściej kończy się tragicznie dla niechronionego karoserią pieszego. 
Happening ma zwrócić uwagę na to, że pieszy jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu, którego nie można tak po prostu zignorować i zawsze trzeba zwracać na niego uwagę. Pieszego trzeba się spodziewać na każdym przejściu i zawsze jeździć tak, by w razie potrzeby można było szybko się zatrzymać.

17:30-19:00 Kawiarnia „Kawka”, ul. Okopowa 9
OtwartespotkanieroweroweptWsiadamnarower!
Spotkanie dla osób, które chciały by zacząć jeździć rowerem po mieście do szkoły czy pracy,a nie wiedzą od czego zacząć. Spotkanie prowadzone w formie prezentacji i dyskusji pozwoli rozwiać wiele istotnych pytań i problemów tj. bezpieczeństwo ruchu, najlepsze trasy do celu, jazda w złych warunkach pogodowych, w czasie zimy, z dziećmi a także na zakupy.


17.09.2014 ŚRODA

17:00-19:30 Plac Litewski
Otwarteterenowezajęciazzakresubezpiecznejjazdyrowerempomieście.
W ramach zajęć zainteresowane osoby przejadą po ustalonej wcześniej trasie, obejmującej wszystkie rodzaje infrastruktury rowerowej (drogi rowerowe, pasy rowerowe, kontrapasy, rondo rowerowe) oraz drogi publiczne bez infrastruktury rowerowej o różnej prędkości, natężeniu ruchu i oznakowaniu (skrzyżowania równorzędne, strefy uspokojonego ruchu).
Uczestnicy poznają przepisy prawa regulujące ruch rowerowy oraz obowiązkowe wyposażenie roweru; dowiedzą się jak należy zachowywać się w miejscach szczególnie niebezpiecznych (skrzyżowania, rejony dużego natężenia ruchu pieszego, ruchliwe ulice bez tras rowerowych), jak korzystać ze zgodnych z prawem ułatwień (omijanie lub wyprzedzanie wolno jadących pojazdów, jazda środkiem pasa ruchu na skrzyżowaniu, warunki jazdy po chodniku), a także jak bezpiecznie zostawiać rower bez opieki, jakie stojaki i zapięcia rowerowe najlepsze.
Zapisy i regulamin na www.LublinRowerem.pl

18.09.2014 CZWARTEK

17:30-19:00 Inkubator Medialno-Artystyczny UMCS (Chatka Żaka), ul. Radziszewskiego 16
Prezentacja i debata „Dwie recepty na rowerowy sukces: upalna Sewilla oraz mroźne Oulu”
Dwa zupełnie różne miasta, położona na południu Hiszpanii Sewilla oraz znajdujące się blisko koła podbiegunowego Oulu w Finlandii, są synonimami sukcesu w rozwoju ruchu rowerowego. Sewilla dokonała transportowej rewolucji, dzięki czemu ruch rowerowy w ciągu zaledwie 3 lat wzrósł tam 10-krotnie i wynosi ok. 7%. Z kolei w Oulu pomimo surowego klimatu udział ruchu rowerowego to 20%, który w zimie zmniejsza się tylko nieznacznie. O tym czy podobne osiągnięcia są możliwe także w polskich warunkach opowie Marcin Jackowski ze Stowarzyszenia Zielone Mazowsze z Warszawy.


19.09.2014 PIĄTEK

15:00-17:00 Most Kultury, ul. Zamojska
AkcjaulicznaDziękiżejeździszrowerem!
W jej ramach każdy rowerzysta będzie mógł napompować koła, sprawdzić hamulce a także otrzymać bezpłatnie elementy w które nie jest wyposażony jego rower tj. odblaski czy dzwonek.
15:00 Siedziba Zarządu Transportu Miejskiego, al. Kraśnicka 25
Otwarcie wystawy prac plastycznych i literackich poświęconych trolejbusom.
Rozstrzygnięcie Gry Komunikacyjnej 201420.09.2014 SOBOTA

12:00-20:00 Plac Łokietka
Happening „Krzyk o ławki”
W miejscach, gdzie chodzi najwięcej osób brakuje ławek, na których można by odpocząć czy poczekać na umówione spotkanie. Nawet przy Bramie Krakowskiej, przy której codziennie spotykają się tysiące lublinian, nie ma ani jednego miejsca do siedzenia. Dlatego raz jeszcze chcemy na kilka godzin postawić w tamtym miejscu ławki. I wiemy, że od razu pojawią się ludzie, którzy zechcą z nich skorzystaćAutorki: Joanna Wójcik, Aleksandra Warwas, Andżelika Madej (architektura krajobrazu KUL).

12:00-16:00 Krakowskie Przedmieście, pomiędzy 3-go Maja a Ewangelicką
Akcja uliczna „Parking Day.
W czasie Parking Day przestrzeń zajęta zwykle przez zaparkowane samochody zostanie przekształcona wprzestrzeń przyjazną mieszkańcom. Pojawią się na niej stoły, krzesła i leżaki, miejsca do gier i zabaw dla dzieci oraz zieleń. Przy muzyce będzie można poczytać gazetę i napić się kawy i herbaty. Chętni będą mogli przejechać się rowerem towarowym, tall-bike czy wypróbować przyczepkę do przewozu dzieci.

12:00-15:30 Krakowskie Przedmieście/Plac Litewski
Prezentacja trolejbusu przegubowego Solaris Trollino 18
Dla wszystkich mieszkańców udostępniony zostanie do zwiedzania nowoczesny trolejbus Solaris Trollino 18. Lublin jest jedynym miastem w Polsce w którym można obecnie spotkać przegubowe trolejbusy. W czasie prezentacji przedstawiciele LTEK będą opowiadać o historii oraz planach rozwoju komunikacji trolejbusowej w Lublinie.

15:30-16:00 Krakowskie Przedmieście/Plac Litewski
Bezpłatny przejazd trolejbusem Solaris Trollino 18 po śródmieściu Lublina, powrót na Plac Litewski.21.09.2014 NIEDZIELA
12:00-14:30 Plac Litewski
Otwarteterenowezajęciazzakresubezpiecznejjazdyrowerempomieście.
Zapisy i regulamin na www.LublinRowerem.pl


22.09.2014 PONIEDZIAŁEK (Dzień bez Samochodu)
15:00-17:00 Plac Litewski
Piknik transportowy
W czasie pikniku odbędzie się szereg wydarzeń, wśród których będą m.in. konkursy na najciekawiej przebranego rowerzystę i rowerzystkę, wiedzy o komunikacji miejskiej, wiedzy o bezpieczeństwie i ruchu rowerowym czy zajęcia zręcznościowe. Uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił w teście zapięć rowerowych, sprawdzić stan techniczny roweru w mobilnym serwisie a także dowiedzieć się wszystkiego na temat zrównoważonego transportu, inwestycji w transport zbiorowy, rozwoju ruchu rowerowego czy nowej infrastruktury w Lublinie. Nagrodami w konkursach będą bezpieczne zapięcia typu U-lock, oświetlenia rowerowe i zestawy kluczy rowerowych. Jednym z celów pikniku ma być promocja rowerowych wniosków do budżetu obywatelskiego na 2015 rok, a w szczególności budowy U-kształtnych parkingów rowerowych przy szkołach.

Prezentacja i przejazdy zabytkowym autobusem Jelcz 272 MEX
Integralną częścią pikniku będzie prezentacja legendarnego autobusu Jelcz 272 MEX, powszechnie nazywanego „ogórkiem”, odrestaurowanego dzięki staraniom MPK Lublin. Dla chętnych przewidziane są bezpłatne przejażdżki po Lublinie. Odjazdy o godzinie 15 i 16.

17:00-18:30 Plac Litewski – Plac Łokietka
Wielki Przejazd Rowerowy ulicami Lublina
Przejazd ma być manifestacją obecności rowerzystów w Lublinie i poparcia dla rozwoju ruchu rowerowego. Trasa będzie obejmowała nowoczesne rozwiązania rowerowe na terenie miasta, zwłaszcza pasy rowerowe i ulice z kontra ruchem rowerowym, jako elementem promocji i utrwalania w świadomości mieszkańców. Oprawę przejazdu będzie stanowić grająca riksza, flagi i inne elementy artystyczne.
Każdy uczestnik przejazdu będzie miał szansę wygrać nagrodę główną, którą będzie wspaniały klasyczny rower miejski Unibike Old School, a także nagrody pocieszenia. Konkurs odbędzie się na zakończenie przejazdu pod lubelskim Ratuszem na Placu Łokietka
W dniu 22 września bezpłatne przejazdy komunikacją miejską  w Lublinie za okazaniem dowodu rejestracyjnego samochodu

Szczegóły już wkrótce na stronie www.ztm.lublin.eu


W dniach 16-22 września w ramach promocji „Kolej na Rower” przewóz roweru w pociągach spółki Przewozy Regionalne będzie kosztował tylko 1 zł.
Szczegóły już wkrótce na stronie www.przewozyregionalne.plZapraszają:

Towarzystwo dla Natury i Człowieka – Porozumienie Rowerowe
Urząd Miasta Lublin
Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Lublinie
Przewozy Regionalne
Lubelskie Towarzystwo Ekologicznej Komunikacji
Lubelskie Towarzystwo Zrównoważonego Transportu
Forum Rozwoju Lublina
Inicjatywa Pieszy Lublin

Patronat medialny:

Telewizja Polska Oddział w Lublinie


Obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu są współfinansowane ze środków Urzędu Miasta Lublin w ramach projektu „Lublin Rowerem”. Kampania edukacyjna na rzecz zrównoważonych zachowań transportowych

Author: Porozumienie Rowerowe

Grupa nieformalna pod Towarzystwem Dla Natury i Człowieka działająca na rzecz infrastruktury rowerowej w Lublinie oraz szeroko pojętą edukację.