Prasówka: Kongres Rozwoju Ruchu Rowerowego [Radio Lublin, Radio Centrum)

Czy Lublin jest miastem przyjaznym rowerzystom? Odpowiedzi na to m.in. pytanie szukają uczestnicy II Kongresu Rozwoju Ruchu Rowerowego.
Fot. Jacek Bieniaszkiewicz
Może idealnie nie jest, ale sytuacja systematycznie się poprawia – to jeden z wniosków. Taką opinie potwierdzają nie tylko władze miasta (co naturalne), ale także goście, którzy zaglądają do Lublina co jakiś czas. Inna sprawa to relacje rowerzyści – kierowcy, ale tutaj też można się dogadać…
Dodajmy, że również nasza rozgłośnia zachęca do przemieszczania się na rowerach.
Wypowiedzi uczestników można posłuchać na stronie Radia Lublin:
——————————————————–
Europa przesiada się na rowery. I nie chodzi wyłącznie o Holandię. Rewolucję rowerową przeżywa chociażby Francja. Przykłady tych państw służą dziś za podstawę do dyskusji na temat infrastruktury rowerowej w Lublinie. W Centrum Kultury trwa II Kongres Rozwoju Ruchu Rowerowego.
-Nie chcemy, aby kongres tworzyli oddzielnie urzędnicy i rowerzyści. Wszyscy spotykają się wspólnie i wymieniają doświadczeniem – wyjaśnia Cezary Grochowski z Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej
W tym roku w Lublinie uruchomiony zostanie system miejskiej wypożyczalni rowerów. Do dyspozycji mieszkańców będzie 400 pojazdów i 30 km nowej infrastruktury rowerowej. Jednak w dalszym ciągu to za mało, aby osiągnąć 15% udziału ruchu rowerowego, jak planuje ratusz.
W związku z tym lista postulatów do urzędu miasta i radnych jest konkretna. Jej punkty wymienia Michał Wolny z Porozumienia Rowerowego Lublin.
A także stworzenie rady ds. ruchu rowerowego.
Kongres Rozwoju Ruchu Rowerowego to pierwsze tego typu wydarzenie w Lublinie. Jego organizatorami są lubelskie środowiska rowerowe, urzędy wojewódzki i miasta oraz Wrocławska Inicjatyw Rowerowa.
Dzisiaj uczestnicy skupiają się na polityce rowerowej. Jutro rozmawiać będą o tym, jak te wszystkie pomysły wcielić w życie. Kongres odbywa się w Centrum Kultury przy ul. Peowiaków 12.
Wypowiedzi uczestników można posłuchać na stronie Radia Centrum:

Author: Porozumienie Rowerowe

Grupa nieformalna pod Towarzystwem Dla Natury i Człowieka działająca na rzecz infrastruktury rowerowej w Lublinie oraz szeroko pojętą edukację.