Prasówka: Rowerowe wypożyczalnie w Lublinie mają być gotowe do 19 września (CENY, LISTA STACJI) [Kurier Lubelski]

W środę rozpoczął się montaż stacji roweru miejskiego, czyli ulicznych punktów, gdzie lublinianie będą mogli wypożyczać jednoślady. Prace zaczęły się od ustawienia stojaków w rejonie ul. Żywnego i Paryskiej na Czechowie. I od razu ratusz zaliczył wpadkę. Lokalizacja nie spodobała się mieszkańcom. Zamontowane już urządzenia trzeba było rozebrać.
Ruszył montaż stacji roweru miejskiego w rejonie ulic Żywnego i Paryskiej na Czechowie. I wszystko zakończyło się awanturą. (© Anna Kuriewicz)
– Ktoś zza biurka ustalił tę lokalizację nie mając wyobrażenia, jak w rzeczywistości wygląda ten teren. Stacja uniemożliwiłaby mieszkańcom korzystanie z przejścia dla pieszych, likwidowałaby też trzy, cztery miejsca parkingowe – mówił Sławomir Osiński, prezes SM Czechów. I dodawał: – Nie jesteśmy przeciwko budowie stacji. Ale trzeba do tego podchodzić zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców. 
Lokalizację wybrał Zarząd Dróg i Mostów. – Rzeczywiście została wskazana dość niefortunnie. Choć placyk jest dosyć szeroki, a tereny należą do gminy. Skorygujemy miejsce budowy stacji – tłumaczył Karol Kieliszek z biura prasowego ratusza. Problemów z lokalizacjami może być więcej. – Oceniam, że „zapalnych” może się okazać 15 miejsc – stwierdził Michał Przepiórka, oficer rowerowy w UM. 
– Jeśli wystąpią problemy, to lokalizacje będą korygowane – stwierdził Kieliszek. Łącznie na terenie Lublina ma się pojawić 40 stacji. W każdej będzie 10 rowerów do wypożyczenia. Firma Nextbike, która montuje urządzenia i będzie prowadziła wypożyczalnie, ma czas na zakończenie wszystkich prac do 19 września. – To graniczna data, wtedy wypożyczalnia ma ruszyć – wskazał Kieliszek. 
Pierwotnie cały system miał działać od 29 sierpnia. Aby wypożyczyć jednoślad, trzeba będzie wcześniej zarejestrować się w systemie. – Będzie to można zrobić za pomocą in-ternetu lub osobiście w biurze obsługi, które powstanie przy ul. Orlej. Otrzymamy wówczas indywidualne kody identyfikacyjne, które będziemy wprowadzać, aby wypożyczyć rower. Opłaty będą pobierane z „elektronicznej portmonetki”, którą będziemy musieli zasilać pieniędzmi – wyjaśniał Kieliszek. Biuro ma ruszyć w trzecim tygodniu września. 
Pierwszych 20 minut korzystania z roweru miejskiego będzie bezpłatne. Jeśli będziemy jeździć do godziny, to wydany na to złotówkę. Za drugą godzinę zapłacimy 3 zł, a za trzecią i każdą następną – 4 zł. Wypożyczalnia ma funkcjonować co najmniej przez sześć miesięcy w roku. 
Chodzi o okres od kwietnia do października. – Ale jeśli pogoda będzie sprzyjająca, to wypożyczalnia będzie działała dłużej – dodawał Kieliszek. Budowa wypożyczalni miejskich rowerów będzie kosztować 5,15 mln zł. 
Łącznie na terenie Lublina będzie 40 stacji, gdzie wypożyczymy rower miejski. 
1. ul. Żywnego, ul. Paryska (na zdjęciu montaż stacji) 
2. al. Smorawińskiego, al. Kompozytorów Polskich 
3. ul. Chodźki, ul. Hirszfelda 
4. ul. Paderewskiego, ul. Leszetyckiego 
5. ul. Związkowa (WSPA) 
6. ul. Zamojska (stary most) 
7. Krakowskie Przedmieście 
8. plac Wolności, ul. Przechodnia 
9. al. Tysiąclecia (plac Zamkowy) 
10. ul. Szczerbowskiego, ul. Muzyczna 
11. ul. Zana (akademiki UMCS) 
12. ul. Judyma 2a (dom kultury) 
13. al. Kraśnicka, ul. Konstantynów 
14. ul. Armii Krajowej, ul. Jutrzenki 
15. ul. Ametystowa 15 
16. ul. Filaretów (pętla autobusowa) 
17. ul. Filaretów, ul. Radości 
18. Al. Racławickie (rondo Honorowych Krwiodawców) 
19. ul. Willowa, ul. Relaksowa 
20. rondo gen. Leona Berbeckiego (Lidl) 
21. ul. Poniatowskiego (XXIII LO) 
22. ul. Romera 
23. ul. Kunickiego (Stokrotka) 
24. ul. Bajkowskiego (ratusz) 
25. Droga Męczenników Majdanka, ul. Krańcowa 
26. ul. Dobrzańskiego 
27. ul. Doświadczalna, ul. Jagiełły 
28. ul. Mełgiewska (WSEI) 
29. ul. Agronomiczna (skansen – rejon wejścia) 
30. Dworzec PKP 
31. ul. Czwartaków (DS Helios) 
32. Al. Zygmuntowskie (MOSiR) 
33. ul. Osmolicka (Słoneczny Wrotków) 
34. ul. Nadbystrzycka (Politechnika Lubelska) 
35. ul. Radziszewskiego, ul. Akademicka 
36. ul. Zana (ZUS) 
37. Droga Męczenników Majdanka (muzeum) 
38. ul. Piłsudskiego 15 
39. ul. Szaserów 15 
40. ul. Roztocze (SP nr 50)
Źródło:
Kurier Lubelski
Artur Jurkowski

Author: Porozumienie Rowerowe

Grupa nieformalna pod Towarzystwem Dla Natury i Człowieka działająca na rzecz infrastruktury rowerowej w Lublinie oraz szeroko pojętą edukację.