Prasówka: Tydzień Zrównoważonego Transportu: Auto zostaw w garażu [Dziennik Wschodni]

W piątek właściciele samochodów będą mogli za darmo jeździć miejskimi autobusami i trolejbusami. To część obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.
Ta ogólnoeuropejska kampania edukacyjna ma zachęcać do korzystania z bardziej ekologicznych sposobów podróżowania. Zaczęła się już w poniedziałek. Na rogu ulic Krakowskie Przedmieście i 3 Maja odsłonięto instalację „10 rowerów – 1 auto”, a po południu odbędą się pierwsze w tym tygodniu warsztaty bezpiecznej jazdy rowerem po mieście.

Na rogu ulic Krakowskie Przedmieście i 3 Maja odsłonięto instalację „10 rowerów – 1 auto” (fot. Maciej Kaczanowski)

To nie wszystko. Na ten tydzień zaplanowane są też warsztaty, pokaz filmu, gra miejska i piknik. Gra ma pokazać, jaki sposób podróżowania po mieście jest najbardziej wydajny. 
Z kolei piknik w centrum miasta to próba zaprezentowania, jak wyglądałby Lublin, gdyby samochody zajmowały mniej miejsca. – Zapraszamy ludzi, aby zorganizowali piknik, zagrali w warcaby, zjedli jabłko, pobawili się z dziećmi – mówi Krzysztof Gorczyca z Towarzystwa dla Natury i Człowieka.
Tradycyjnie Zarząd Transportu Miejskiego zaprasza też na zaplanowany na piątek, Dzień bez Samochodu.
Właściciele aut będą mogli tego dnia bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej. W czasie podróży trzeba tylko mieć przy sobie ważny dowód rejestracyjny swojego samochodu. Osoby, które skorzystają z takich darmowych przejazdów będą dostawać naklejki promujące akcję.
Dodatkowo, w niedzielę 22 września, będzie można bezpłatnie jeździć turystycznym trolejbusem ZIU-tek. Kursy będą się zaczynały i kończyły na ul. Królewskiej. Linia „T” będzie kursowała co sześćdziesiąt minut. Pierwszy kurs jest zaplanowany na godz. 12.00, a ostatni na godz. 16.00.
Źródło: Dziennik Wschodni
Materiał video dostępny pod adresem: 

Author: Porozumienie Rowerowe

Grupa nieformalna pod Towarzystwem Dla Natury i Człowieka działająca na rzecz infrastruktury rowerowej w Lublinie oraz szeroko pojętą edukację.